Нгулувански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нгулувански јазик
Застапен воМикронезија
ПодрачјеНгулу
Говорници50  (2000)e17
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3nuw

Нгулуванскиот е мешан јазик кој се зборува на атолот Нгулуван, кој се наоѓа меѓу Јап и Палау. Граматиката и лексиконот е од јапскиот јазик, но фонологијата е од улитскиот јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]