Нгилески јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нгилески јазик
Застапен воСудан
Говорници38.000 (1982)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3jle

Нгилескиот јазик или познат како далокаски, дараски, масакински, месакински или талокаски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборува во Судан и има околу 38.000 говорници.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]