Нгаруангел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нгаруангел
Ngaruangel
Kayangel-Atolls.png
Сателитска снимка на Нгаруангел (северниот атол).
Географија
Површина0,01 км2
Највисоко издигнување1 м
Управување
Кајангел
Демографија
Население0 (2018)

Нгаруангел (англиски и палауански: Ngaruangel) е гребен во сојузната држава Кајангел во Палау.

Географија[уреди | уреди извор]

Гребенот Нгаруангел со координати 08°10′N 134°38′E / 8.167° СГШ; 134.633° ИГД / 8.167; 134.633 е атол кој се наоѓа на 8.7 километри северозападно до атолот Кајенгел. Атолите се одвоени од преминот Нгаруангл, длабок проток кој има длабочина од 629 до 786 метри. Атолот е долг 5.4 километри во правец север-југ, а широк 1.8 километри во северниот дел и 3.7 километри во јужниот дел. Вкупната површина на атолот заедно со лагуната е 15 километри квадратни. Лагуната е плитка со просечна длабочина од 6 метри. Во северниот дел на лагуната има премин за бродови. Дното на лагуната е песочно. На атолот има само еден ненаселен мал остров, островот Нгаруангел.

Остров Нгаруангел[уреди | уреди извор]

Островот е мал и не е населен. Островот се наоѓа во централниот дел на источниот крај на атолот, односно најисточната точка. Должината на островот е 200 метри во правец север-југ, и широк 65 метри во јужниот дел или 105 метри во северниот. Има и песочен гребен до островот, во правец југозапад кон лагуната, со должина од 75 јметри и ширина од 20 метри. Вкупната површина на островот е 1.5 хектари. Островот е корална карпа со остри и груби камења. Песокот се наоѓа само во делот кој е свртен кон лагуната. Надморската височина на островот е 1 метар. Нема вегетација на островот.

Поврзано[уреди | уреди извор]