На место, граѓанине покорен

Од Википедија — слободната енциклопедија

„На место, граѓанине Покорен!“ (српски: На место, грађанине Покорни!) – југословенски филм од 1964 година, во режија на Радивоје Лола Ѓукиќ. Главните улоги ги толкуваат: Мија Алексиќ, Вера Илиќ-Ѓукиќ, Миодраг Петровиќ-Чкаља, Ѓокица Милаковиќ, Љуба Тадиќ, Михајло Викторовиќ, Бранка Митиќ, Олга Ивановиќ и Јовица Војиновиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во филмот е прикажан животот на Цуле Покорни, мал, исплашен и покорен граѓанин. Тој е економист преокупиран со идејата да го направи општеството подобро и побогато. Покрај него, во филмот е прикажан и животот на неговото семејство, како и на двајцата најдобри пријатели: Амазонецот, кој е новинар, и политичкиот раководител Младен, кој се пробива низ животот со помош на економски малверзации...

Наводи[уреди | уреди извор]