Најубавите (филм од 1944)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Најубавите“ (јапонски: Ichiban utsukushiku) — јапонски филм од 1944 година, во режија на Акира Куросава. Главните улоги ги играат: Јоко Јагучи, Такаши Шимура и Такако Ирие. Според жанрот, тој е пропаганден филм чија цел била да ги поттикне јапонските цивили за време на Втората светска војна да ја подрдржат јапонската армија. Дејствието на филмот се одвива во една фабрика за производство на оптички уреди, каде што работничките се борат да ја исполнат нормата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]