Најниската температура забележана на Земјата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Воздушна фотографија на станицата Восток, најстудената директно забележана локација на Земјата.
Локацијата на станицата Восток на Антарктикот

Најниската природна температура досега забележана на ниво на земјата на Земјата е −89.2 °C (−128.6 °F; 184.0 K) на Советската станица Восток на Антарктикот на 21 јули 1983 година со мерења на земјата.[1]

На 10 август 2010 година, сателитските набљудувања покажаа температура на површината од −93.2 °C (−135.8 °F; 180.0 K) кај81°48′ S; 59°18′ E / 81.8° ЈГШ; 59.3° ИГД / -81.8; 59.3, по с'ртот помеѓу Куполата Аргус и Куполата Фиџи, на 3900 метри (12,800 стапки) височина.[2] Резултатот беше пријавен на 46-от годишен состанок на Американската геофизичка унија во Сан Франциско во декември 2013 година; тоа е привремена бројка и може да биде предмет на ревизија.[3] Вредноста не е наведена како рекордно најниска температура, бидејќи се мери со далечинско чувствување од сателит, а не со термометри на земјата, за разлика од рекордот во 1983 година.[4] Најавената температура ја рефлектира површината на мразот, додека читањата на Восток го мерат воздухот над мразот, и затоа тие двете не се директно споредливи. Поновата работа [5] покажува многу локации на високиот Антарктик каде температурните температури паѓаат на приближно −98 °C (−144 °F; 175 K) Поради многу силниот температурен градиент во близина на површината, тие подразбираат минимум на блиска површина за температура на воздухот од приближно −94 °C (−137 °F; 179 K)

Историска прогресија[уреди | уреди извор]

На 21 јануари 1838 година беше направена снимка од рускиот трговец Неверов во Јакутск, од −60 °C (−76 °F; 213 K) [6] На 15 јануари 1885 година Х. Диви објави дека на температура од −68 °C (−90 °F; 205 K) е забележано во Верхојанск . Подоцнежното мерење на истото место во февруари 1892 година беше пријавено како −69.8 °C (−93.6 °F; 203.3 K) Советските истражувачи подоцна објавија снимка од −67.7 °C (−89.9 °F; 205.5 K) во февруари 1933 година во Ојмјакон, околу 650 kiloметарs (2,130,000 ст) југоисточно од Верхојанск; ова мерење беше објавено од советските текстови низ 40-тите години на 20 век како рекордно ниско, со претходното мерење од Верхојанск ретроактивно прилагодено на −67.6 °C (−89.7 °F; 205.6 K) [7]

Следното веродостојно мерење беше направено во текот на сезоната 1957 година на станицата Амундсен-Скот на Јужен Пол на Антарктикот, со −73.6 °C (−100.5 °F; 199.6 K) на 11 мај и −74.5 °C (−102.1 °F; 198.7 K) на 17 септември.[6] Последователно мерење на −88.3 °C (−126.9 °F; 184.8 K), на 24 август 1960 година, го држеше рекордот до температура од −89.2 °C (−128.6 °F; 184.0 K) е измерена на Советската станица Восток, на Антарктичкото плато, на 21 јули 1983 година.[8] Ова останува рекорд за директно забележана температура.

Лабораториско ладење[уреди | уреди извор]

Рани експерименти[уреди | уреди извор]

Во 1904 година холандскиот научник Хајке Камерлинг Онес создаде специјална лабораторија во Лајден во Холандија со цел производство на течен хелиум . Во 1908 година тој успеал да ја намали температурата на помалку од 269 °C (−452,2 F, 4 К), што е помалку од четири степени над апсолутната нула . Само во оваа исклучително студена состојба хелиумот ќе стани течен, точката на вриење на хелиумот е на 268,94 °C (−452,092 F). Камерлинг Онес доби Нобелова награда за ова негово достигнување.[9]

Методот на Онес се потпираше на депресурирање на предметните гасови, предизвикувајќи нивно ладење со адијабатско ладење .[се бара извор] Ова произлегува од првиот закон за термодинамика;

каде што U = внатрешна енергија, Q = додадена топлина на системот, W = работа што ја прави системот.

Замислете гас во кутија со поставен волумен. Ако притисокот во кутијата е поголем од атмосферскиот, тогаш со отворање на кутијата, гасот ќе работи на проширување во околната атмосфера. Бидејќи оваа експанзија е адијабатска и гасот завршил работа

Сега како што се намали внатрешната енергија, така се намали и температурата.[се бара извор]

Современи експерименти[уреди | уреди извор]

Од ноември 2000 година, беа пријавени температури на нуклеарно вртење под 100 pK за експеримент во лабораторијата за ниска температура на Технолошкиот универзитет во Хелсинки. Сепак, ова беше температурата на еден посебен вид на движење - квантна особина наречена нуклеарно вртење - не вкупната просечна термодинамичка температура за сите можни степени на слобода.[10] На толку ниски температури, концептот на „ температура “ станува повеќеслоен, бидејќи молекуларното движење не може да се претпостави дека се протега просечно низ степени на слобода.  Соодветната врвна емисија ќе биде во радиобрановите, отколку во познатите инфрацрвени зраци, па затоа многу неефикасно се апсорбира од соседните атоми, што го отежнува достигнувањето на топлинска рамнотежа.

Лабораторијата за ниска температура забележа рекордно ниска температура од 100 pK, или 1,0 × 10 − 10 K во 1999 година.[11]

Тековниот апарат за постигнување ниски температури има две фази. Првата фаза користи фрижидер за разредување на хелиум за да дојде до температури од миликелвини, а потоа во следната фаза се користи адијабатска нуклеарна демагнетизација за да се достигнат пикокелвини.[11]

Екстремно ниските температури се корисни за набљудување на квантните механички фази на материјата, како што се суперфлуиди и Бозе-Ајнштајнови кондензати, што би биле нарушени со термичко движење.

Исто така види[уреди | уреди извор]

 • Апсолутна нула
 • Фрижидер за разредување
 • Највисока температура забележана на Земјата
 • Список на временски записи
 • Магнетно ладење
 • Нарачки на големина (температура)
 • Временска рамка за технологија со ниски температури

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. Turner, J.; Anderson, P.; Lachlan-Cope, T.; Colwell, S.; Phillips; Kirchgaessner, A. L.; Marshall, G. J.; King, J. C.; Bracegirdle, T. (2009). „Record low surface air temperature at Vostok station, Antarctica“ (PDF). Journal of Geophysical Research. 114 (D24): D24102. Bibcode:2009JGRD..11424102T. doi:10.1029/2009JD012104.
 2. „NASA-USGS Landsat 8 Satellite Pinpoints Coldest Spots on Earth“. NASA. 9 December 2013. Посетено на 10 December 2013.
 3. „Coldest spot on Earth identified by satellite“. BBC. 9 December 2013. Посетено на 10 December 2013.
 4. „World Record Cold in Antarctica?“. usatoday. 9 December 2013. Посетено на 10 December 2013.[мртва врска]
 5. Scambos, T. A.; Campbell, G. G.; Pope, A.; Haran, T.; Muto, A.; Lazzara, M.; Reijmer, C. H.; Van Den Broeke, M. R. (2018). „Ultralow Surface Temperatures in East Antarctica from Satellite Thermal Infrared Mapping: The Coldest Places on Earth“. Geophysical Research Letters. 45 (12): 6124–6133. Bibcode:2018GeoRL..45.6124S. doi:10.1029/2018GL078133.
 6. 6,0 6,1 Nina Stepanova (30 January 1958). „On the lowest temperatures on Earth“ (PDF). NOAA. Посетено на 10 December 2013.
 7. „The coldest place on earth“. Polar Record. 6 (46): 821–822. 2009. doi:10.1017/S0032247400048592.
 8. „World: Lowest Temperature“. World Meteorological Organization. Архивирано од изворникот на 16 June 2010. Посетено на 10 December 2013.
 9. „The Nobel Prize in Physics 1913“.
 10. The experimental methods and results are presented in detail in Tauno A. Knuuttila’s D.Sc. thesis which can be accessed from Aaltodoc. The university’s press release on its achievement is here
 11. 11,0 11,1 „World record in low temperatures“. Архивирано од изворникот на 18 June 2009. Посетено на 13 February 2019. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „recordcold“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]