Најлонски чорапи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хулахопки

Најлонски чарапи или хулахопки — вид облека, долна облека кои се сврзани со пар чорапи. Направени се од различни флексибилни материјали: свила, најлон, спандекс (ликра или еластин) и нивните меѓусебни комбинации. Достапни се во различни бои и дебелини. Многу популарни бои се боја на кожата (за секојдневна употреба) и црна (честопати како дел на правилното облекување).[1]

Посебна употреба имаат хулахопките со боја на плетени чорапи (на пример, трудници), како и моделираните хулахопки и профилаксата против проширување на вени (проширено плетиво кога треба да изберете класа на компресија, која се мери во милиметрите на жива, односно притисок). Густината и еластичноста на нишките се мери во дени: колку е поголема вредноста на денот, материјалот е погуст. Бројот на дени означува тежина во грамови 9 км должина на влакното.

Историја и распространетост[уреди | уреди извор]

Девојка во хулахопки

Пред 1920-тите во европската култура било општо прифатено гледиштето дека од жените се очекува да ги покриваат своите нозе во јавност, вклучујући ги и нивните зглобови. Во САД во 1940-ите глумицата и денсерка Ен Милер меѓу првите успеала да промовира хеланки,[2][3][4] во некоја рака претходнички на хулахопките. До средината на 1960-ите употребата на хулахопките во јавноста немало. Жените чорапите ги носеле под релативно долгите здолништа. Со создавањето на мини здолништа од страна на Англичанката Мари Куант, се создала потреба за потполно нов производ.[5][6]

Во Советскиот Сојуз, модните хеланки дошле од Чехословачка. Со текот на времето, мини-модата станала привлечна и за Советите, па почнале да се носат и хулахопките. Со почетокот на 1980-ите настанала мода во тоновите на мрежестите хулахопки. Со почетокот на 1990-ите се јавило зголемено барање на хеланки со висока содржинана ликра.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Glen Raven, Inc.: Turnpage advertisement How do gals get this sleek bell bottom look without the bumps of garters and panties? - They don't wear any. They wear Glen Raven Panti-Legs in Cantrece., USA, 1966
  2. Robert Osborne (Host) (Television production). Private Screenings: Ann Miller. Turner Classic Movies. 
  3. Osborne, Robert (host). (20 август 1997) (Television production). Private Screenings: Ann Miller. Turner Classic Movies. 
  4. „Private screenings: Ann Miller“. Архивирано од изворникот 23 октомври 2012. Посетено на 2 јули 2016.
  5. US 2826760, Ernest G. Rice, "Combination Stockings and Panty", issued 18 март 1958 
  6. Tights, Inc. v. Acme-McCrary Corporation, 541 F.2d 1047 (4th Cir. 1976).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]