Најдобар српски кошаркар на годината

Од Википедија — слободната енциклопедија

Наградата за најдобар српски кошаркар на годината била востановена во 2015 година за да се признае најдобриот кошаркар на годината во Србија. Победниците се машки и женски кошаркари кои имаат српско државјанство и чии настапи со неговиот кошаркарски клуб и/или репрезентација во текот на годината достигнаа највисоко ниво на извонредност. Сите играчи со српско државјанство, без разлика каде играат во светот, се квалификуваат за наградата. Победниците ги избира Кошаркарската федерација на Србија.

Добитници на награди на сите времиња[уреди | уреди извор]

Соња Васиќ (Петровиќ) трипати во кариерата ја освојуваше наградата.
година Мажите Жените  
Играч Клуб(и) Играч Клуб(и)
2015 година Немања Бјелица Турција Фенербахче Улкер САД Минесота Тимбервулфс Ана Дабовиќ Турција Орманспор САД Лос Анџелес Спаркс Турција Јакин Догу Üniversitesi [1][2]
2016 година Милош Теодосиќ Русија ЦСКА Москва Соња Петровиќ Чешка УСК Праха САД Феникс Меркур [1][3][4]
2017 година Богдан Богдановиќ Турција КК Фенербахче САД Сакраменто Кингс Јелена Миловановиќ Шпанија Parfumerías Avenida Унгарија UNIQA Sopron [1][5]
2018 година Никола Јокиќ САД Денвер Нагетс Александра Црвендакиќ Унгарија UNIQA Sopron [6][7]
2019 година Богдан Богдановиќ САД Сакраменто Кингс Соња Петровиќ Русија Динамо Курск Шпанија Уни Жирона CB [8][9][10]
2020 година
2021 година Никола Јокиќ САД Денвер Нагетс Соња Васиќ Шпанија Spar CityLift Girona [11][12]

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Број Играчи Поз. Прво Последно
3 Соња Васиќ (родена Петровиќ) СФ 2016 година 2021 година
2 Богдан Богдановиќ СГ 2017 година 2019 година
Никола Јокиќ В 2018 година 2021 година

Победници на специјални награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Jelena Milovanović i Bogdan Bogdanović najbolji u 2017!“. kss.rs. Посетено на 26 December 2017.
 2. „Nemanja Bjelica i Ana Dabović bez premca u 2015: Velika čast je biti najbolji u zemlji košarke!“. sport.blic.rs. Посетено на 27 December 2017.
 3. „KSS: Miloš Teodosić i Sonja Petrović najbolji u 2016!“. novosti.rs. Посетено на 27 December 2017.
 4. „KSS: Miloš Teodosić i Sonja Petrović najbolji u 2016. godini“. rts.rs. Посетено на 27 December 2017.
 5. „KOŠARKAŠKO SLAVLJE Bogdan i Jelena - stvarno najbolji /VIDEO/“. sport.blic.rs. Посетено на 26 December 2017.
 6. „KSS DODELIO NAGRADE: Jokić i Crvendakić najbolji u 2018. godini“. novosti.rs. Посетено на 11 January 2019.
 7. „KSS: Jokić i Crvendakićeva najbolji u 2018“. b92.net. Посетено на 11 January 2019.
 8. „Sonja Petrović je najbolja srpska košarkašica u 2019. godini“. b92.net. Посетено на 24 December 2019.
 9. „KSS: Bogdan Bogdanović igrač godine“. b92.net. Посетено на 24 December 2019.
 10. 10,0 10,1 „Sonja Petrović i Bogdan Bogdanović najbolji u 2019, specijalno priznanje Bulutu!“. kss.rs. Архивирано од изворникот на 2022-01-30. Посетено на 24 December 2019.
 11. 11,0 11,1 „KSS dodelio specijalne nagrade: Nikola Jokić i Sonja Vasić najbolji u 2021. godini“. mozzartsport.com. Посетено на 11 January 2022.
 12. 12,0 12,1 „KSS: Jokić igrač godine“. b92.net. Посетено на 12 January 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]