Прејди на содржината

Наш весник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наш весник
Првото издание на Наш весник
ТипМесечник (1961-1962)
двонеделник (1962-1970)
неделник (секој петок) (1970-2001)
СопственикСобрание на Општина Куманово (1989-2001)
ИздавачНРИО „Наш весник“
УредникИванка Муграшанска (1961-1964)
Методи Петровски (1965-1969)
Трајко Пачков (1969-1979)
Борис Бурназовски (1979-1982)
Нада Ивановска (1982-1989)
Војче Крстевски (1989-2001)
Јазикмакедонски
Престанал2001
Седиште11 Октомври бб
Тираж1500
Поврзани весницинема
Страницанема
Беспл. архивНаш Весник

Наш весник[1] – поранешен локален весник во Социјалистичка Федеративна Република Југославија и подоцна во Република Македонија. Првично бил весник што излегувал на месечна база, а подоцна заради големиот интерес, почнал да се издава двапати месечно. Од април 1970 година бил издаван неделно, секој петок, а од 1971 година станал официјално гласило на локалната власт во Куманово. Во 1989 година преминал во надлежност на Собранието на Македонија.[2]

Владата финансиски го поддржувала весникот.[3] Во 2018 година, директорот на локалната библиотека Тане Георгиевски во Куманово објавил дека весникот ќе биде дигитализиран и достапен за читање во библиотеката.[4][5][6][7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ГОДИШНИНИ Пристапено 02.05.2020 (македонски)
  2. Наш Весник Архивирано на 29 јуни 2018 г. [мртва врска] (македонски)
  3. Службен Весник Пристапено 02.05.2020 (македонски)
  4. Кумановската библиотека ќе го оживее „Наш весник“ Retrieved 02.05.2020 (македонски)
  5. Ќе се дигитализира „Наш Весник“ во Куманово Пристапено 02.05.2020 (македонски)
  6. Наш Весник Архивирано на 29 јуни 2018 г. [мртва врска] (Macedonian)
  7. Наш Весник Пристапено 02.05.2020 (македонски)