Прејди на содржината

Национално собрание (Азербејџан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национално собрание

Мили Меџлис
Милли Мəҹлис
Coat of arms or logo
Тип
Тип
Еднократно
Водство
Состав
Места125
Политички групи
     НАП (70)

     ПЃС (3)
     Татковинска (1)

     Независни (41)
Избори
First-past-the-post
Последни избори
9 february 2020
Зборно место
Мили Меџлис, Баку, Азербејџан
Мрежно место
www.meclis.gov.az

Националното собрание на Азербејџан или Мили Меџлис (азерски: Milli Məclis) — законодавната влада во Азербејџан. Дводомното национално собрание има 125 пратеници. Претходно, 125 члена се избирале за петгодишен мандат преку избори. Меѓутоа, од последните избори, сите 125 пратеници се избираат преку парламентарни избори. Мили Меџлис бил првиот секуларен републички парламент во муслиманскиот свет[1].

За првпат собранието било создадено на 28 мај 1918 година, кога Азербејџан ја објавила својата независност.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Milli Məclisin tarixi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Parlamenti (1918-1920-ci illər)“ [The history of Milli Majlis. Parliament of Azerbaijan Democratic Republic (1918-1920)]. Посетено на 2010-12-01.