Национални паркови во Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на националните паркови во Германија (со зелено)

Следниве национални паркови се официјално прогласени во Германија, подредени од север кон југ:

Слика Назив
Wattenmeer-Nordfriesland.jpg Ваденско Море - Шлезвиг-Холштајн
Germany (2), Neuwerk, Scharhörn, Nigehörn.jpg Ваденско Море - Хамбург
Pilsumer Watt from the Leyhörn 2.jpg Ваденско Море - Долна Саксонија
Nationalpark Jasmund 001.jpg Национален парк Јазмунд
Darsser arche wieck.jpg Национален парк Западнопомерански лагуни
Priesterbäker See.jpg Национален парк Мириц
Blick von Krajnik-Dolny.jpg Национален парк Долна долина на Одра
Blick vom Brocken zum Wurmberg 3.jpg Национален парк Харц
Kellerwald 007.jpg Национален парк Келервалд-Едерзе (дел од Келервалд)
Hainich fg03.jpg Национален парк Хајних
Kermeter.jpg Национален парк Ајфел
Carolafelsen2.jpg Национален парк Саксонска Швајцарија
Bayerischer wald1.jpg Национален парк Баварска Шума
Wimbachgries 310802.jpg Национален парк Берхтесгаден

Исто така, Германија има 14 биосферни резервати, како и над 80 природни паркови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]