Национални олимписки комитети на Океанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национални олимписки комитети на Океанија
Основана 1981
Тип Спортски федерации
Седиште Сува, Фиџи
Членство 17 национални олимписки комитети
Службени јазици Англиски
Претседател Робин Мичел
Потпретседател Рикардо Блас
Мреж. место oceaniasport.com/onoc

Национални олимписки комитети на Океанија или НОКО (англ. Oceania National Olympic Committees, ONOC) е меѓународна организација во која членуваат 17 национални олимписки комитети (НОК-ови) од Океанија.

Организацијата често се состанува со други континентални сојузи на средбите на Здружението на националните олимписки комитети (ЗНОК или ANOC).

Земји-членки[уреди | уреди извор]

На табелава се наведени сите членки на организацијата, заедно со годината на основање и признавање од Меѓународниот олимписки комитет (МОК), доколку се разликува од годината на основање на НОК-от.

Земја Код национален олимписки комитет Основан Навод
 Американска Самоа ASA Национален олимписки комитет на Американска Самоа 1987 [1]
 Австралија AUS Австралиски олимписки комитет 1895 [2]
 Кукови Острови COK Спортски и национален олимписки комитет на Куковите Острови 1986 [3]
 СД Микронезија FSM Национален олимписки комитет на Федералните Држави на Микронезија 1995/1997 [4]
 Фиџи FIJ Здружение за спорт и национален олимписки комитет на Фиџи 1949/1955 [5]
 Гуам GUM Национален олимписки комитет на Гуам 1976/1986 [6]
 Кирибати KIR Национален олимписки комитет на Кирибати 2002/2003 [7]
 Маршалски Острови MHL Национален олимписки комитет на Маршалските Острови 2001/2006 [8]
 Науру NRU Олимписки комитет на Науру 1991/1994 [9]
 Нов Зеланд NZL Новозеландски олимписки комитет 1911/1919 [10]
 Палау PLW Национален олимписки комитет на Палау 1997/1999 [11]
 Папуа Нова Гвинеја PNG Олимписки комитет на Папуа Нова Гвинеја 1973/1974 [12]
 Самоа SAM Здружение за спорт и национален олимписки комитет на Самоа 1983 [13]
 Соломони SOL Национален олимписки комитет на Соломонските Острови 1983 [14]
 Тонга TGA Здружение за спорт и национален олимписки комитет на Тонга 1963/1984 [15]
 Тувалу TUV Здружение за спорт и национален олимписки комитет на Тувалу 2004/2007 [16]
 Вануату VAN Здружение за спорт и национален олимписки комитет на Вануату 1987 [17]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]