Национална школа за цивилна авијација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Национално училиште за цивилно воздухопловство (француски: 'École nationale de l'aviation civile') е француски универзитет основан во 1949 година со седиште во Тулуз. Овој универзитет е дел од France AEROTECH[1][2].

Од 1 јануари 2011 година , ова училиште е најголема европска авијациска школа. [3]

Мотото на универзитетот е: La référence aéronautique, што значи Референтни авиони.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lancement de France Aerotech“. Архивирано од изворникот на 14. 10. 2013. конс. 02. 09. 2011. 
  2. „Création du réseau FRANCE AEROTECH“. 
  3. „Fusion ENAC-SEFA : la France a la plus grande école d’aviation européenne“. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]