Национална црква на Нигерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален христијански центар
Catedral Nacional em Abuja, Nigéria.jpg
Национална црква на Нигерија во Абуџа
Основни податоци
МестоАбуџа, Нигерија
Координати9°03′07″N 7°29′40″E / 9.05194° СГШ; 7.49444° ИГД / 9.05194; 7.49444
Припадностхристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типЦрква
Архитектонски стилпостомдернистичка неоготска архитектура
Општ изведувачГито Коструциони Генерали Нигериа Лтд
Завршен2005
Особености
Кули1

Национална црква на Нигерија, претходно позната како Национален екуменски центар, а официјално именувана како Национален христијански центархристијански храм и главна црква во Нигерија. Црквата се наоѓа во Абуџа.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била дизајнирана во постмодернистичка верзија на неоготски архитектонски стил. Црквата била дизајнирана од нигериската архитектонска форма Дарчиворк Груп, со седиште во Лагос. Изградбата на црквата била направена од италијанската фирма Гито Конструциони Генерали Нигериа.

Проектот бил започнат во 1989 година, и изградбата се одвивала многу споро сè до 2004 година. Тогаш, Христијанската Асоцијација на Нигерија презела чекори за побрзо завршување. Изградбата завршила на 2 октомври 2005 година, симболично поклопувајќи се со 45 годишнината од независноста на државата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 9°03′05″ N; 7°29′41″ E / 9.05139° СГШ; 7.49472° ИГД / 9.05139; 7.49472