Национална музичка академија (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национална музичка академија
Национална музичка академија „Професор Панчо Владигеров“
Jemlich-sofia-academy-organ-2.JPG

Основан: 1953
Тип: Државен
Ректор: Димитар Момчилов
Факултет: 3
Локација: Софија, Бугарија
Мреж. место: www.nma.bg

Националната музичка академија „Професор Панчо Владигеров“ позната како Бугарска државна конзерваторија е државен факултет кој се наоѓа во Софија, Бугарија.

Академијата била основана со кралски декрет № 145, објавен во „Службен весник“ од 21 јули 1921 година. Подоцна се нарекувала Бугарска државна конзерваторија а денешното име го добила на 2 март 1995 година.

Академијата е сместена во две наставни згради. На академијата се изучува 30 специјалности кои се поделени на три факултети.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]