Национална меморијална сала за паднатите Израелци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

{31°46′32″N 35°10′59″E / 31.77556° N; 35.18306° E / 31.77556; 35.18306Координати: 31°46′32″N 35°10′59″E / 31.77556° N; 35.18306° E / 31.77556; 35.18306

היכל הזיכרון הלאומי - כניסה 1.jpg
חניכת היכל הזכרון הממלכתי 1738.jpg

Национална меморијална сала за паднатите Израелци ( National Memorial Hall For Israel's Fallen - היכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל) на Херцелска Гора во Ерусалим е иницијатива на израелското Министерство за одбрана за да ги одбележи сите воени израелски жртви на војната и еврејските борци од последиците од Холокаустот до денес. Предлогот за изградба на салата беше објавен од страна на министерот за одбрана Ехуд Барак во 2010 година. Меморијалната сала беше отворена на 30 април 2017 година.

Спомен на Непознатиот војник[уреди | уреди извор]

Во центарот на салата е вечен пламен посветен на непознатите војници на Израел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]