Национална гарда на Вермонт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национална гарда на Вермонт
Vermont National Guard
GreenMtBoys.jpg
Знамето на Зелените планински момчиња, подоцна знаме на Република Вермонт, денес знаме на Гардата.
Активна 1764–1814 (Зелени планински момчиња)
Армиска гарда: 1860, 1898, 1917–1918, 1923–денес
Воздушна гарда: 1946–денес
Држава Flag of the United States.svg САД
Тип Национална гарда
Прекар Зелените планински момчиња
Знаме зелено, златно и сино
Битки/борби Гетисбург
Команданти
Сегашен
командант
Мајкл Даби (2006—)
Истакнати
команданти
Марта Рејнвил (1997–2006)

Националната гарда на Вермонт е националната гарда на сојузната држава Вермонт под капата на Националната гарда на Соединетите Американски Држави. Таа е составена од Националната армиска гарда на Вермонт и од Националната воздушна гарда на Вермонт. Заедно тие се именувани со името Зелени планински момчиња, иако има и жени во нивниот состав. Двете воени единици го користат првото знаме на Република Вермонт. Бројноста на гардата била околу 2.600 во 2009 година. [1]

Национална амриска гарда[уреди | уреди извор]

Националната гарда со АРМ.

Модерната национална гарда на Вермонт била создадена во 1920.

Национална воздушна гарда[уреди | уреди извор]

158 борбено крило било создадени во 1946 година. Од 1989 до 1997 тоа било „воздушна одбрамбена единица“. Во оваа гарда се и:

  • 134 борбен сквадрон
  • 158 воздушна единица за операциона подршка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hemingway, Sam. „Vt. Guard not part of downsizing push“, Burlington Free Press, 11 јули 2009, стр. 1B.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]