Национална ботаничка градина на Израел

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 31°47′37.06″N 35°14′39.11″E / 31.7936278° СГШ; 35.2441972° ИГД / 31.7936278; 35.2441972

Влезот во ботаничката градина
Ботаничар Александар Ејг го засадува првото дрвце во градината, 1931 година.

Националната ботаничка градина на Израел е ботаничка градина која се наоѓа на Скопуска Гора во Ерусалим. Градината е посветена на растенија од Израел. Ботаничка градина е отворена во 1931 од професорот Ото Варбург и д-р Александар Ејг, кои беа основачи и на ботаничкиот оддел при Еврејскиот универзитет во Ерусалим. Откако Скопуска Гора беше издвоена од Израел во 1948 година, отворена е нова ботаничка градина во западен Ерусалим, во Гиват Рам. Новата градина е отворена во 1954 година. Во јужниот дел од градината се наоѓа Гробот на Никанор. Таму е и гробот на двајца ционистички активисти: Леон Пинскер и Менахем Усишкин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]