Национална арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локација

Национална арена е фудбалски стадион на покрив со повлекување во Букурешт, Романија. Отворен е во 2011 година на местото на оригиналниот национален стадион, кој бил срушен помеѓу 2007 и 2008 година. Стадионот е домаќин на големи фудбалски натпревари вклучувајќи домашни натпревари на романската фудбалска репрезентација и секако финале на романскиот куп. Со 55.634 седишта, тој е најголемиот стадион во Романија и сега служи првенствено како дом на клубот од Лига I FCSB.

Дизајниран од Геркан, Марг и Партнерс, стадионот го изградиле германската фирма Макс Богл и италијанската фирма Асталди. Стадионот има повлекувачки покрив кој ја покрива површината за играње.

Покрај домашните натпревари со Романија и финалето на Купот на Романија, стадионот бил домаќин и на други големи натпревари во романскиот фудбал, вклучувајќи го и отворањето на сезоната на Суперкупот Романие. Стадионот на УЕФА од четврта категорија, Арена национала бил домаќин на финалето на Лига Европа на УЕФА во 2012 година,[1] и четири натпревари на УЕФА Евро 2020 (вклучувајќи го и осминафиналето).[2] Стадионот се користеше и како место за Меѓународниот 2021 година, годишниот светски шампионат за еспортски турнир Dota 2. Arena Națională бил домаќин на концерти на Металика, Ред Хот Чили Пеперс, Депеш Мод и Ед Ширан.

Градба[уреди | уреди извор]

Стариот стадион бил срушен помеѓу 18 декември 2007 и 20 февруари 2008 година, иако симболичното отстранување на седиштата се случило на 21 ноември 2007 година, откако Романија ја совладала Албанија со 6–1 во квалификацискиот натпревар за Евро 2008 година.

Фазата на изградба предизвикала одредени контроверзии околу трошоците и одложувањата, при што градоначалникот на Букурешт Сорин Опреску тврдела дека работите задоцниле 20 недели во мај 2009 година [3] На 8 октомври 2009 година, било одлучено дека стадионот треба да содржи и покрив кој се повлекува во вредност од 20.000.000 евра.[4]

Изградбата била привремено запрена во декември 2009 година поради неповолните временски услови.[5]

Објекти[уреди | уреди извор]

Местото собирало 55.634 луѓе. Достапни се 3.600 ВИП места, а за медиумите се предвидени уште 126 места (со можно проширување до 548 седишта). Стадионот вклучува околу 360 тоалети и покрив што може да се повлече, кој може да се отвори или затвори за 15 минути. Тој е опремен и со систем за рефлектори и 2100 паркинг места.[6] Стадионот е исто така многу сличен на Стадионот Народови во Варшава, Полска, во однос на возраста, капацитетот и покривот.[7]

панорамски поглед на стадионот

Употреба[уреди | уреди извор]

Националниот стадион спаѓа во четврта категорија и како таков бил домаќин на финалето на УЕФА Лига Европа 2011–12, како што било објавено од УЕФА во Нион на 29 јануари 2009 година [8] Било потребно да биде домаќин на најмалку два големи настани кои започнуваат во јули 2011 година, еден со посетеност од 10.000 и вториот со присуство од најмалку 40.000.[6]

Стадионот исто така бил домаќин на The International 2021, годишното светско првенство за видео играта Dota 2, во октомври 2021 година. Ова се случило откако првичните домаќини, Шведска, не го класифицирале еспортот како спортски настан, што им отежнало на играчите да набават визи за земјата.[9]

Историја[уреди | уреди извор]

Воведен натпревар Романија-Франција
Финале на УЕФА Лига Европа во 2012 година

Официјалната инаугурација првично била закажана за 10 август 2011 година, а требало да се одржи фудбалски натпревар помеѓу Романија и Аргентина.[10]

Сепак, на 26 јули, Аргентина официјално го откажала пријателскиот натпревар откако нивниот менаџер Серхио Батиста го напуштил тимот, па стадионот наместо тоа бил отворен на 6 септември 2011 година, со натпревар од квалификациите за групата Д за УЕФА Евро 2012 помеѓу Романија и Франција.[11] Натпреварот завршил 0–0 пред публика од 49.137.

Забележителни присутни[уреди | уреди извор]

Највисока бројка на публика за фудбалски натпревар била постигната на квалификацискиот натпревар за Светското првенство во ФИФА 2014 година помеѓу Романија и Холандија, домаќин на 16 октомври 2012 година, на кој беа донесени 53.329 луѓе на стадионот.[11][12]

Втората највисока публика била постигната на финалето на Лигата на Европа на УЕФА, домаќин на 9 мај 2012 година. Натпреварот помеѓу двата шпански тима, Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао, донесе 52.347 луѓе на стадионот.[13]

Натпревари на фудбалската репрезентација на Романија[уреди | уреди извор]

На 6 септември 2011 година, романската фудбалска репрезентација го одиграла воведниот натпревар против францускиот тим кој завршил со реми без голови, откако Аргентина ја откажа официјалната инаугурација, пријателскиот натпревар помеѓу Романија и Аргентина на 10 август 2011 година.

Натпреварите за Евро 2020[уреди | уреди извор]

Arena Națională бил еден од стадионите кои беа домаќини на натпревари за УЕФА Евро 2020 година. Таму се одиграле три натпревари од групата Ц и еден осминафинален натпревар.

Датум Време ( EEST ) Тим број 1 Резултат Тим број 2 Група Присуство
13 јуни 2021 година 19:00 часот  Австрија 3–1  Македонија Група Ц 9.082 [14]
17 јуни 2021 година 16:00 часот  Украина 2–1 10.001 [15]
21 јуни 2021 година 19:00 часот 0–1  Австрија 10.472 [16]
28 јуни 2021 година 22:00 часот  Франција 3-3 ((4–5 пенали)
 Швајцарија Осминафинале 22.642 [17]

Концерти[уреди | уреди извор]

Концерти во Националната Арена
Датум Уметник Турнеја Присуство
31 август 2012 година САД Red Hot Chili Peppers I'm with You World Tour 37.000
15 мај 2013 година Англија Depeche Mode Delta Machine Tour 44.729
17 јуни 2017 година САД Kings of Leon WALLS TOUR 16.000
3 јули 2019 година Англија Ед Ширан Турнеја 48.044
14 август 2019 година САДМеталика WorldWired турнеја 50.319
11 јуни 2023 година Канада Селин Дион Светска турнеја „Храброст“. -

Транспорт[уреди | уреди извор]

Стадионот го опслужува јавен превоз со автобуси, тролејбуси, трамваи и метро систем. Најблиската метро станица (Piata Muncii) е околу 1,7 км (22 минути пешачење).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UEFA Europa League trophy handed to Bucharest“. UEFA. 11 April 2012.
 2. „Welcome to Bucharest“. UEFA. Посетено на 10 June 2021.
 3. „Oprescu atacă: "Lucrările la stadionul 'Național' sunt în întârziere cu 20 de săptămâni" (романски). Prosport. 22 May 2009.
 4. „Stadionul Național va avea acoperiș retractabil de 20 milioane euro“ (романски). Gazeta Sporturilor. 14 October 2009.
 5. „Oprescu: "Stadionul Național va fi gata în decembrie 2010!" (романски). 15 December 2009.
 6. 6,0 6,1 „TRIMIŞI AI FORULUI DE LA NYON AU FOST ACUM DOUĂ SĂPTĂMÎNI LA BUCUREŞTI – Ultimatum UEFA“ (романски). Gazeta Sporturilor. 14 January 2010.
 7. „Stadiony Euro 2020: National Arena Bucharest“. Weszlo.com (полски). Архивирано од изворникот на 2022-12-05. Посетено на 2022-12-05.
 8. „2012 final: National Stadium, Bucharest“. UEFA.
 9. Bailey, Dustin (July 7, 2021). „Dota 2's The International gets new dates after Sweden says no to esports“. PCGamesN. Посетено на July 8, 2021.
 10. „De acum e sigur, România – Argentina se va juca pe 11 august 2011“ (романски). GSP TV. 26 October 2010. Архивирано од изворникот на 21 September 2017. Посетено на 16 July 2013.
 11. 11,0 11,1 „Mircea Sandu: "Facem inaugurarea stadionului Național cu Franța" (романски). Evenimentul Zilei. 30 July 2011.
 12. „Romania vs Netherlands – 16 octombrie 2012 – Soccerway“. Ro.soccerway.com. 11 January 2012. Посетено на 24 November 2012.
 13. Atlético Madrid-Athletic Bilbao
 14. „Full Time Summary – Austria v North Macedonia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 13 June 2021. Посетено на 13 June 2021.
 15. „Full Time Summary – Ukraine v North Macedonia“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 June 2021. Посетено на 17 June 2021.
 16. „Full Time Summary – Ukraine v Austria“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 21 June 2021. Посетено на 21 June 2021.
 17. „Full Time Summary – France v Switzerland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 June 2021. Посетено на 28 June 2021.