Национална Волонтерска Недела

Од Википедија — слободната енциклопедија

Националната волонтерска недела е годишна прослава што се забележува во многу земји, за да се промовира и покаже благодарност за волонтерството и волонтерството. Во Соединетите држави, тој е организиран од фондацијата „ Бодови на светлината“ и поддржан од „Volunteermatch“ ; во Канада од страна на Волонтирање во Канада. Се одржува во овие две земји од средината до крајот на април. Во Обединетото Кралство, се одржува помеѓу 1 и 7 јуни [1] со поддршка од DOIT. Во Нов Зеланд и Австралија, се одржува во мај. Во Обединетото Кралство, се одржува во првата недела од јуни.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Потекло[уреди | уреди извор]

Во Канада, Националната волонтерска недела за првпат беше замислена во 1943 година како начин да се прослави придонесот даден од жените на домашниот фронт во воените напори. По завршувањето на Втората светска војна, националната волонтерска недела опаѓаше во популарноста сè до 60-тите години на 20 век, кога повторно заживеало и на крајот започнало да се здобива со популарност и во САД.[3]

Националната недела на волонтирање во Соединетите држави за првпат беше воспоставена преку Претседателскиот проглас 4288,[4] потпишано од Ричард Никсон во 1974 година.

Поранешниот претседател Горџ Х.В. Буш ја покажа својата поддршка на американското доброволство во своето обраќање во Државата на Унијата во 1991 година, пофалувајќи го „дарежливиот гест на доброволец“ и нарекувајќи ја „идеја што е едноставно исправна“.

Настани[уреди | уреди извор]

Новиот проглас за Националната волонтерска недела се издава од американскиот претседател секоја година од почетокот на празникот.[5]

Начинот на прослава за националната волонтерска недела варира, но многу организации организираат специјални настани за да им помогнат на нивните локални заедници да волонтираат и да ги информираат за можностите што се на располагање во текот на целата година.[6]

Во текот на оваа недела, новинските медиуми содржат волонтерски активности во извештаите за вести.[7][8]

Награди[уреди | уреди извор]

Во Канада владата ги создала Наградите за доброволци на Премиерот (ПМВА), што ги препознава и охрабрува волонтерите низ целата нација.[9] Овие се доделуваат секоја година за време на Националната волонтерска недела. Провинциските награди се доделуваат и на млади волонтери.[10]

Во Соединетите држави, наградата за волонтерски услуги на Претседателот секоја година во текот на Националната волонтерска недела ја доделуваат разни организации на нивните членови кои имаат завршено 500+ часа волонтерска служба за возрасни. Младите возрасни можат да ја заработат наградата со 250 часа услуга, додека децата може да ја заработат со 100 часа.[11]

Наградата Дневна точка на светлина се доделува секој работен ден преку Points of Light за да препознае лице кое придонесува за нивната заедница.[12] Оваа награда се објавува и за време на Националната волонтерска недела и за време на наградите „Бодови на светлината“ на почит што се одржуваат годишно.

Придобивки на волонтерството[уреди | уреди извор]

Покрај придобивките за општеството, научните студии покажаа дека лицата кои волонтираат уживаат психолошки и физички придобивки,[13] вклучувајќи зголемено задоволство, подобрување на чувството на припадност, понизок крвен притисок, зголемена заштита од Алцхајмерова болест и намалена смртност.[14]

Се проценува дека во Канада 13 милиони луѓе, или половина од возрасното население, волонтираат дел од своето време.[15]

Волонтерската работа исто така може да се искористи за да се искористат драгоцените искуства каде што нема работно искуство, или да се изгради област на интерес и експертиза кога се пишува животопис за работа или се пријавува во училиштата.[16][17]

Со избор на волонтерска позиција треба да се постапува со внимателно размислување за вашите лични интереси, областите на заедницата што сакате да влијаете и до која цел. Имањето јасни цели за вашето време и услуга подобро ќе ја информира вредноста на вашите волонтерски напори, бидејќи се однесува на вашите лични цели и интереси.[18]

Придобивките од волонтерската работа ги ужива заедницата, но и самите волонтери, знаејќи дека тие придонеле за подобрување на општеството на некој начин.[19]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. https://volunteersweek.org/
 2. „National Volunteer Week“. Points of Light. Посетено на 2 октомври 2020.
 3. „Canadian National Volunteer Week“. Volunteer Canada. Архивирано од изворникот на 26 January 2012. Посетено на 2 октомври 2020.
 4. Nixon, Richard. „Presidential Proclamation 4288“. The American Presidency Project. Посетено на 2 октомври 2020.
 5. „National Volunteer Week Challenge“. Huffington Post. Посетено на 2 октомври 2020.
 6. „National Volunteer Week Resource Guide“. Points of Light. Архивирано од изворникот на 2021-04-10. Посетено на 2 октомври 2020.
 7. "Marking National Volunteer Week" Архивирано на 11 октомври 2016 г.. Global News.
 8. "National Volunteer Week "- CTV Kitchener - CTV News
 9. "Statement by the Prime Minister of Canada on National Volunteer Week"[мртва врска]
 10. "A Regent Park Advcocate Given Ontario's Highest Youth Honour". Huffington Post.
 11. „The President's Volunteer Service Award“. Архивирано од изворникот на 2020-09-29. Посетено на 2020-10-02.
 12. „The Daily Point of Light Award“. Архивирано од изворникот на 2013-06-03. Посетено на 2 октомври 2020.
 13. „Benefits of Volunteering“. United Way. Архивирано од изворникот на 4 јануари 2013. Посетено на 2 октомври 2020.
 14. Piliavin, Jane; Erica Siegl (December 2007). „Health Benefits of Volunteering in the Wisconsin Longitudinal Study“. Journal of Health and Social Behavior. 48 (4): 450–464. doi:10.1177/002214650704800408. PMID 18198690.
 15. „During National Volunteer Week we celebrate 13 million Canadians who care“. Toronto Star. 17 април 2012. Посетено на 2 октомври 2020.
 16. Wendleton, K., & Gonska, M. (1999). Building a great résumé. Franklin Lakes, NJ: Career Press.
 17. Berger, L. (2012). All work, no pay: finding an internship, building your resume, making connections, and gaining job experience. Berkeley, CA: Ten Speed Press.
 18. Kay, K., & Kay, T. (2013). You make the difference through: enjoyable & valuable volunteering. Sweden: Tim Kay, University of Life.
 19. Ehrenberg, J. (2017). Civil society: the critical history of an idea. New York: New York University Press.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]