Прејди на содржината

Национален центар за пеперутки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Националниот Центар за Пеперутки
Карта
МестоBentsen-Rio Grande Valley State Park
Наблизок градМисија, Тексас
Мреж. местоnationalbutterflycenter.org

Националниот центар за пеперутки е приватен природен објект што служи како конзерваториум за пеперутки на отворено. Сместено е во непосредна близина на Државниот парк долина Бентсен-Рио Гранде, во близина на градот Мисија во округот Идалго во САД Тексас.

Позадина

[уреди | уреди извор]

Националниот центар за пеперутки се занимава со зачувување на 340 видови пеперутки пронајдени во долината Рио Гранде преку обновување на живеалиштата.[1] Се смета за „најразновидно светилиште“ за пеперутките во САД.[2]

Околината на центарот е засадена со природни видови кои обезбедуваат нектар за пеперутки и служат како домаќини на гасеници.[3]

Над 200 видови пеперутки се идентификувани во просториите на центарот, вклучително и монархот пеперутка, мексиканската сина и пикси со црвена граница .[3] Реставрацијата на живеалиштата привлече птици во центарот, што не може да се види на друго место на континенталниот дел на САД, како што се зелените бури и чахалаки.[4]

Посетителите обично можат да видат над 60 видови пеперутки при посета на центарот.[2]

Граничен ѕид САД – Мексико

[уреди | уреди извор]

Предложениот граничен ѕид САД - Мексико треба да помине низ просториите на Националниот центар за пеперутки.[5][6] Кинематограферот Криста Шлиер, дел од женски тим кој создава документарен филм за пеперутките и граничниот ѕид, Ај Марипоса,[7] проценува дека изградбата би поставила „70 проценти од зачуваното живеалиште зад граничниот ѕид“.[1]

На 20.07.2018 година, вработен во Националниот центар за пеперутки бил изненаден кога откри екипажот од булдожер кој чистеле вегетација со моторна пила и косилка за четки, во област што била обновена со природни видови од претходната употреба како поле со кромид. Екипажот немал документи што укажувале дека имаат овластување да ја расчистат оваа земја. И покрај тоа што од Министерството за правда требало писмено да го извести сопственикот на земјиштето, ниту основачот на центарот, Џефри Гласберг, ниту директорот на центарот не биле информирани за плановите за расчистување на земјиштето.[4][8]

Oncometopia clarior

На 1 август 2018 година, началникот на секторот на долината Рио Гранде на пограничната патрола посочил дека иако округот Стар, Тексас, бил неговиот прв приоритет за ѕид, блискиот Национален бегалски центар за диви животни Санта Ана е избран наместо првична изградба, бидејќи нејзиното земјиште било во сопственост на владата.[8]

На почетокот на декември 2018 година, предизвикот за изградба на ѕидови во Националниот центар за пеперутки бил отфрлен од Врховниот суд на САД. Според Новините на Сан Антонио Експрес, „високиот суд ја остави жалбата со која се дозволува администрацијата да заобиколи 28 федерални закони“, вклучително и Законот за загрозени видови, Законот за безбедна вода за пиење и Законот за заштита и враќање на гробовите на домородните американци.[5]

Во 17 декември 2018 година, дел од мислењето во Вашингтон пост, фотографот на природата и координаторот за теренски активности изразил загриженост за губење на живеалиштето и нарушување на ноќните видови и рекол: Во моментов, во Мисија, Тексас, не се грижиме за имигрантите кои нелегално ја минале границата или шверцерите со дрога. Ние се грижиме за тоа што треба да го браниме нашиот приватен имот од запленување од страна на федералната влада. Директорот на центарот истакнал дека локалното економско влијание ќе биде исто така значајно и изјавил дека „еколошкиот туризам" придонесува повеќе од 450 милиони американски долари за окрузите Идалго и Стар“.[2]

Булдожерите се очекувале да пристигнат на почетокот на 2019 година за да продолжат со изградбата [2] а на 5 февруари била видена тешка опрема на местото, а демонстрантите ја пречекале.[9]

Законодавни и судски постапки

[уреди | уреди извор]

Во февруари 2019 година, Конгресот го измени постојниот нацрт-закон за издвојувања, додавајќи јазик што конкретно забранува нови средства да се користат за изградба на гранични бариери во Националниот центар за пеперутки, капелата Ла Ломита, Националниот бегал за диви животни, Државниот парк долината Бентсен-Рио Гранде, и областа "во рамките или источно од" трактатот Виста дел Мар Ранч на Националниот засолниште за диви животни во долината Рио Гранде.[10][11] Наскоро потоа, претседателот Трамп прогласил Национална вонредна состојба во врска со јужната граница на САД, за која администрацијата тврди дека не ги поништува ограничувањата наметнати од Конгресот. Како резултат, статусот на заштитените страници сè уште бил под знак прашалник.[12]

На 24.05.2019 година, федерален судија го блокирал планот на администрацијата на Трамп за пренасочување на средствата што не се експлицитно присвоени од Конгресот, пресудувајќи дека „апсолутната“ контрола на Конгресот над федералните трошоци - дури и кога таа контрола може да ги наруши желбите на Извршната гранка во врска со иницијативите ставовите како важни - не е грешка во нашиот уставен систем. Тоа е одлика на тој систем и суштина. “ [13]

 

 1. 1,0 1,1 Heimbuch, Jaymi (December 11, 2018). „All-women film team takes on border wall on behalf of all at-risk wildlife“. MNN - Mother Nature Network (англиски). Посетено на 2018-12-18.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Gilbert, Samuel (2018-12-13). 'Death sentence': butterfly sanctuary to be bulldozed for Trump's border wall“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 2018-12-18.
 3. 3,0 3,1 „National Butterfly Center“. City of Mission (англиски). Посетено на 2018-12-18.
 4. 4,0 4,1 Guerra, Luciano (December 17, 2018). „I voted for Trump. Now his wall may destroy my butterfly paradise“. Washington Post.
 5. 5,0 5,1 Foster-Frau, Silvia (2018-12-06). „Bulldozers to soon plow through National Butterfly Center for Trump's border wall“. San Antonio Express News (англиски). Посетено на 2018-12-18.
 6. Merchant, Nomaan (February 12, 2019). „Butterfly Center asks judge to stop Texas border wall“. AP News. Посетено на May 21, 2019.
 7. Ay Mariposa Film“. Indiegogo (англиски). Посетено на 2018-12-18.
 8. 8,0 8,1 del Bosque, Melissa (August 4, 2017). „National Butterfly Center Founder: Trump's Border Wall Prep 'Trampling on Private Property Rights'. The Texas Observer (англиски). Посетено на 2018-12-18.
 9. Harvard, Sarah (5 February 2019). „Mexico border wall: Demolition of US National Butterfly Centre begins to make way for barrier“. The Independent. Посетено на 5 February 2019.
 10. „Butterfly Center, Chapel Spared in Bill Funding New Border Barrier in Rio Grande Valley“. Rivard Report. February 14, 2019.
 11. „CONFERENCE REPORT [To accompany H.J. Res. 31]“ (PDF). U.S. House of Representatives.
 12. „Documents: Border wall could impact 15 percent of Rio Grande refuge“. Herald-Mail Media. April 1, 2019. Архивирано од изворникот на 2019-04-27. Посетено на 2021-05-02.
 13. Kendall, Brent; Radnofsky, Louise (May 25, 2019). „Federal Judge Blocks Trump's Border-Wall Plans“.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]