Прејди на содржината

Национален центар за атмосферски истражувања

Од Википедија — слободната енциклопедија

Националниот центар за атмосферски истражувања ( НЦАИ) [1] е американски федерален центар за истражување и развој (ФЦИР) управуван од непрофитната Универзитетска корпорација за атмосферски истражувања (УКАИ) и финансиран од Националната научна фондација (ННФ). [2] НЦАИ има повеќе објекти, вклучително и седиштето на лабораторијата Меса проектирана од Им Пеи во Болдер, Колорадо . Центапот проучува метеорологија, наука за климата, атмосферска хемија, сончево-копнени интеракции, влијанија врз животната средина и општеството.

Алатки и технологии[уреди | уреди извор]

Центарот бил инструментален при развојот на лидар, лесен радар, а сега клучна археолошка алатка, како и обезбедување на широк спектар на алатки и технологии за научната заедница за проучување на атмосферата на Земјата, меѓу кои, [3] [4]

 • Специјализирани инструменти за мерење на атмосферските процеси
 • Истражувачки авиони
 • Пресметување со високи перформанси и сајберинфраструктура, вклучувајќи суперкомпјутери
 • Соларната опсерваторија Мауна Лоа
 • Кооперативни теренски кампањи
 • Атмосферски модели на временски, хемиски, сончеви и климатски процеси, вклучително и развиени модели како што се:
  • Модел на системот за заземјување на заедницата
  • Модел за истражување и прогнозирање на времето
  • Климатски модел на заедницата на целата атмосфера
 • Трансфер на технологија за поддршка на општествените потреби
 • Збирки на податоци, услуги за податоци и други ресурси
 • NCAR Command Language - програмски јазик дизајниран за употреба со податоци за климата и моделот [5]

Лаборатории и програми[уреди | уреди извор]

Центарот моментално има седум лаборатории и две програми: [6]

Лаборатории

 • Лабораторија за набљудување и моделирање на атмосферска хемија
 • Лабораторија за клима и глобална динамика
 • Лабораторија за компјутерски и информациски системи [6]
 • Лабораторија за набљудување на Земјата
 • Опсерваторија на висока надморска височина
 • Метеоролошка лабораторија за мезоскала и микроскала
 • Лабораторија за истражувачки апликации

Програми

 • Напредна студиска програма
 • Интегрирана научна програма

Услугата на центарот за универзитетите и поголемата заедница за геонаука е засилена со понудите на програмите за заедницата на UCAR. [7] [8]

Финансирање и управување[уреди | уреди извор]

Центарот е управуван од непрофитната организација <i>UCAR</i> и е еден од федерално финансираните центри за истражување и развој на NSF, при што приближно 95% од неговото финансирање доаѓа од федералната влада. Сепак, таа не е федерална агенција и нејзините вработени не се дел од федералниот систем за персонал. [1] Центарот има околу 761 вработени. Неговите годишни расходи во фискалната 2015 година беа 167,8 милиони долари. [1] [9]

Директори[уреди | уреди извор]

Директор Период
Волтер Ор Робертс 1960–1968 година
Џон В. Фирор 1968–1974 година
Френсис П. Бретертон 1974–1980 година
Вилмот Н. Хес 1980–1986 година
Ричард А. Антес 1986–1988 година
Роберт Серафин 1989–2000 година
Тимоти Л. Килин 2000–2008 година
Ерик Џ. Барон 2008–2010 година
Роџер М. Вакимото 2010–2013 година
Маура Хаган 2013 година (привремен директор)
Џејмс В. Хурел 2013–2018 година
Еверет Џозеф 2019 – денес

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Quick Facts about NCAR & UCAR
 2. „New Director of the U.S. National Center for Atmospheric Research Rose Through the Ranks“. July 31, 2013.
 3. NCAR Research & Resources
 4. National Center for Atmospheric Research (NSF Division of Atmospheric and Geospace Sciences)
 5. „CISL's NCAR Command Language (NCL)“. UCAR.
 6. 6,0 6,1 „NCAR's Clickable Organization Chart“. Архивирано од изворникот на 2015-01-10. Посетено на 2013-03-14.
 7. „UCAR Community Programs“. Архивирано од изворникот на 2014-12-08. Посетено на 2013-03-14.
 8. UCAR Highlights
 9. „NCAR Annual Report“. Архивирано од изворникот на 2018-06-19. Посетено на 2024-04-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]