Фудбалска репрезентација на Бразил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бразил
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и) Seleção (одбраните)
Сојуз Бразилска фудбалска конфедерација
Селектор Карлос Алберто Пареира, 2003
Капитен Лусио
Најмногу натпревари Кафу (156)
Најдобар стрелец Пеле (77)
ФИФА моментално рангирање Red Arrow Down.svg4
ФИФА највисоко рангирање 1 (Септември 1993)
ФИФА најниско рангирање 8 (Август 1993)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Аргентина 5 - 0 Бразил
(Буенос Аирес, Аргентина; 20 август, 1914)
Најголема победа
Бразил 10 - 1 Боливија
(Сао Паоло, Бразил; 10 април, 1949)
Најлош пораз
Уругвај 6 - 0 Бразил
(Виња дел Мар, Чиле; 18 септември, 1920)
Германија 7 - 1 Бразил
(Бело Хоризонте, Бразил; 8 јули, 2014)
Светско првенство
Учества 18 (Првпат во 1930)
Најдобар резултат Прво место, 1958, 1962, 1970,
1994, 2002
Копа Америка
Учества 31 (Првпат во 1916)
Најдобар резултат Победници, 1919, 1922, 1949,
1989, 1997, 1999, 2004

Националниот фудбалски тим на Бразил е најуспешниот национален фудбалски тим во светот, со пет победи на ФИФА Светските Купови, вклучувајќи го и најблиското учество во 2002 година. Најпозната забелешка за фудбалот е: "Англичаните го измислија, Бразилците го усовршија".

Бразилците го нарекуваат својот тим "Seleção", како и сите други национални тимови. Буквалното значење на овој збор е "селекција", а може да се преведе и како "одбраните".