Национален парк Швајцарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Швајцарија
Parc Naziunal Svizzer
Swiss National Park 002.JPG
Graubünden Swiss nationalpark map location.png
Најблизок градЗернез
Координати46°40′N 10°12′E / 46.667° СГШ; 10.200° ИГД / 46.667; 10.200Координати: 46°40′N 10°12′E / 46.667° СГШ; 10.200° ИГД / 46.667; 10.200
Површина172,3 km2 (66,5 sq mi)
Воспоставен(а)1 Август 1914

Националниот парк Швајцарија (реторомански: Parc Naziunal Svizzer, германски: Schweizerischer Nationalpark , италијански: Parco Nazionale Svizzero, француски: Parc National Suisse) се наоѓа во западните раетски Алпи, во источна Швајцарија. Тоа е во рамките на кантонот од Граубунден, меѓу Зернез, С-шанф, Скуол и Фуорн Пас во Енгадин долината на границата со Италија.

Тој е дел од светските Бисферни резервати на УНЕСКО. [2]

Опис[уреди | уреди извор]

Основана е на 1 август 1914 година, национален празник на Швајцарија. Тој бил еден од најраните национални паркови во Европа.

Од 2009 година, тој е единствениот Национален парк во Швајцарија, иако има планови да се создадат повеќе. [3] Има површина од 174.2 км² и е најголемото заштитено подрачје на земјата.

Во паркот, не е дозволено: да се остават обележани патеки, да се запали оган или да се спие надвор од Камана Клуоза, планинската колиба сместена во паркот. Исто така е забрането да се вознемируваат животни или растенија или да се носи дома што било пронајдено во паркот. Кучињата не се дозволени, дури и на поводник. Поради овие строги правила, Швајцарскиот национален парк е единствениот парк на Алпите што е категоризиран од страна на МСЗП како строг природен резерват, највисоко ниво на заштита.

Центар за посетители се наоѓа во градот Ерненез. Патот низ паркот води преку превојот Фуорн (или Офенсап) до Јужен Тирол во Италија.

Покрај Швајцарскиот национален парк, Швајцарија има и шеснаесет регионални паркови за природа. [4]

Забележителни врвови[уреди | уреди извор]

  • Пиз Писоц, 3.173 м.
  • Пиз четиримесечија, 3.165 м.
  • Пиз да ла Аква, 3.126 м.
  • Пиз Часхауна, 3.071 м.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Schweizerischer Nationalpark“. Protected Planet. Посетено на 2018-12-30.
  2. Parc Suisse Biosphere Reserve
  3. Pioneer nature park marks centenary
  4. Overview of the Swiss parks, Federal Office for the Environment (page visited on 27 July 2016).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]