Национален парк Лушан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Националниот парк Лушан, наречен и Геопарк Лушан (упростен кинески: 庐山地质公园; традиционален кинески: 廬山地質公園; пинјин: Lúshān Dìzhì Gōngyuán / Лушан Дижи Гонѓуан), исто така наречен Национален парк Лу Планинанационален парк кој се наоѓа во регионот околу планината Лу, Џиуџијанг. Заштитената област од 500 км2 протега од реката Јангцекјанг до сливот на езерото Појанг.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Природни знаменитости

На територијата на Паркот ги прикажува ефектите на кватарната глацијација, и исклучителни геолошки ѕидови од кватарната доба.

Како резултат на неверојатни пејзажи вклучуваат: Лушан (буквално Лу Планина), други планини и врвови, долини, клисури, геолошки ѕидови, карпести формации, природни пештери и водопади.

Културни знаменитости

Областа, исто така, содржи голем број таоистички и будистички храмови, како и неколку знаменитости на конфуцијанството.

Зачувување[уреди | уреди извор]

Во 1996 година, Лушан станал Светско наследство наУНЕСКО. Во 2004 година, геопаркот Лушан станал член на Глобалната мрежа за геопаркови.

Паркот е позната посетителка и туристичко привлекувалиште и посвежо летно одредиште.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

29°34′N 115°58′E / 29.567° СГШ; 115.967° ИГД / 29.567; 115.967