Прејди на содржината

Национален парк Лахема

Координати: 59°34′16″N 25°48′1″E / 59.57111° СГШ; 25.80028° ИГД / 59.57111; 25.80028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Националниот парк Лахема
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Viru Bog (естонски: Viru raba)
МестоЕстонија
Координати59°34′16″N 25°48′1″E / 59.57111° СГШ; 25.80028° ИГД / 59.57111; 25.80028
Површина747 km2 (288 sq mi)
Овластен(а)1 July 1971
Мрежна страницаLahemaa National Park

Националниот парк Лахема е парк во северна Естонија, 70 километри источно од главниот град Талин. Финскиот Залив е северно од паркот, а автопатот Талин-Нарва (Е20) е на југ. Зафаќа површина од 747км2 (вклучувајќи 274.9км 2 море).[1] Тоа била првата област што била прогласена за национален парк на поранешниот Советски Сојуз. Тој е најголемиот парк во Естонија и еден од најголемите национални паркови во Европа. Неговата повелба повикува на зачувување, истражување и промоција на северно-естонските предели, екосистеми, биодиверзитетот и националното наследство.

Историја[уреди | уреди извор]

Името Лахема потекнува од најтемелно проучениот и посетен дел на северноестонскиот брег, каде четирите големи полуострови (Јуминда, Париспеа, Касму и Верги) се одделени еден од друг со четири заливи (Колга, Хара, Еру и Касму). Лахема отприлика се преведува како „Земја на заливите“.

Националниот парк, основан во 1971 година, е еден од главните туристички карти во Естонија. Неколку компании нудат дневни пакети од Талин, додека многу луѓе сами возат.

Виру Бог во зима

Со шуми кои покриваат повеќе од 70 проценти од Лахема, областа е богата со флора и фауна. Пејзажот има многу подигнати мочуришта, вклучително и 7.000-годишниот резерват Лаукасо. Паркот, обележан со неколку патеки, изобилува со диви животни, вклучувајќи популација на свињи, црвени елени, волци, мечка и рис. Брегот е покриен со камења, кои секоја година ги користат крановите како попатна станица на нивниот пат кон Босфорот и Египет.[2]

Во националниот парк се наоѓаат четири замок: Палмсе, живописниот замок Вихула, замокот Колга и барокниот Манор Сагади,[3] најпосетуваниот замок во Естонија, кој заедно со другите три ја сочинуваат една од најнеобичнита групи на имоти во земјата.

Пред 1991 година, Советскиот Сојуз управувал со голема тајна подморничка база во Хара.[4] Базата била изградена во 1950-тите за време на екот на Студената војна.[4] Урнатините на оваа поранешна советска подморничка база сега се наоѓаат целосно во Лахема во близина на светилникот Лахема.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Заштитени подрачја на Естонија
  • Список на национални паркови на Балтикот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lahemaa Rahvuspark in Estonia Protected Planet
  2. The Baltic coast, video by Free High-Quality Documentaries, on youtube.com. For Laheema national park, see 35'30 - 38'10. For the coastal boulders, see 35'38 - 35'48. For the cranes, see 35'48 - 38'10.
  3. Sagadi, Sagadi Manor, Retrieved 7 August 2012
  4. 4,0 4,1 4,2 Ryan (March 15, 2015). „Take a Look Inside These Abandoned Submarines & Bases“. History in Orbit website. стр. 31–3. Архивирано од изворникот на 2018-10-14. Посетено на July 6, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]