Национален парк Каналски Острови

Координати: 34°0.5′N 119°25.0′W / 34.0083° СГШ; 119.4167° ЗГД / 34.0083; -119.4167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Каналски острови
МСЗП — Категорија II (национален парк)
МестоКалифорнија, САД
Најблизок градСанта Барбара
Координати34°0.5′N 119°25.0′W / 34.0083° СГШ; 119.4167° ЗГД / 34.0083; -119.4167
Површина100.991 ха[1]
Воспоставен(а)5 март 1980 (1980-03-05)[2]
Посетители366,250[3]
Управно телоСлужба за национали паркови на САД
Мрежна страницаНационален парк Каналски острови
Карта на Каналските острови
Плажа во Националниот парк Каналски острови

Национален парк Каналски острови — национален парк кој се состои од пет од осумте острови на Каналските острови крај тихоокеанскиот брег на американската држава Калифорнија. Иако островите се близу до брегот на густо населената држава, тие се релативно неразвиени. Паркот зафаќа 249.561 хектар површина, од кои 79.019 хектари се федерална земја. Заштита на природата поседува и управува со 76% од островот Санта Круз, најголемиот од осумтемина.

Островите се дом на значителни природни и културни ресурси, што резултира со неколку назнаки. Островите Анакапа и Санта Барбара биле програсени како национален споменик во 1938 година. Сите осум острови станале биосферен резерват под заштита на УНЕСКО во 1976 година.[5] И пет - Анакапа, Санта Барбара, Санта Круз, Сан Мигел и Санта Роса - биле припоени на новиот национален парк на 5 март 1980 година.[6] Од нив, сите освен Анакапа се во округот Санта Барбара, а другите се во округот Вентура.

Историја[уреди | уреди извор]

Радиојаглеродното датирање од изгорена област во близина Арлингтон Кањон на северозападниот брег на островот Санта Роса покажува живот на луѓе од најмалку 37.000 години БП, а изгорена коска од мамут датира о 30.000 години БП. Слични изгорени области во истата околина датираат од 27.000 години БП и 17.000 години БП, исто така се верува дека ги направил човек. Дополнително изгорениот џуџест мамут во школка скриена бил датиран во 12.500 години БП. Огнена јама во слој со скриен хумус датира од 11.900 години БП, додека над овој слој имало камен цепач со искасапен и запален мамут од 11.800 години БП. Уште неколку изгорени области датираат од 11.000 години БП, додека човечките коски, Арлингтон Спрингс Ман, датираат од 10.000 години БП. Кружна рибарка била датирана на 4.800 години БП. Огромни насипи од школки се појавуваат на 2.000 години БП, додека логарски оган во Скал Гулч датирал од 330 години БП.[7][8]

Хуан Родригес Кабриљо за првпат ги забележал островите во 1542 година. На трите северни канални острови биле населени околу две до три илјади Чумаши, со единаесет села на Санта Круз, осум на Санта Роса и две на Сан Мигел.[9][10][11] Во 1938 година островите Санта Барбара и Анакапа биле назначени за национален споменик . Островите Сан Мигел, Санта Роса и Санта Круз биле комбинирани со споменикот во 1980 година за да се формира денешниот национален парк Каналски острови.

Излевање на нафта[уреди | уреди извор]

На 28 јануари 1969 година, нафтената платформа што била во сопственост на „Унион оил“ доживеала хаварија што предизвикало излевање 9,7 км крај брегот на Калифорнија.[12] Нафтената дамка во тоа време била најголемата што се излеала во територијалните води на САД. На екипажите им требало приближно 11 дена да го запечатат прекинот со помош на цементен приклучок, при што приближно 760.000 литри сурова нафта се излеале во Тихиот Океан, создавајќи нафтена дамка со површина од околу 800 км2.[10][13] По излевањето, плимата и осеката го пренеле маслото на плажите на островите Анакапа, Сан Мигел, Санта Роса и Санта Круз.

Ова излевање имало големо влијание врз природниот животински свет на Каналските острови. Голем дел од популацијата на морски птици на островите била погодена, со околу 3.600 угинати птици. Во меѓувреме, фоки, делфини и други морски животи умреле и испловиле на брегот и на островите и на копното.[13][14]

Ова излевање е трето најголемо излевање нафта во САД, само надминато со излевањето на нафтата „ Дипвотер хоризонт“ и „<i id="mwcw">Ексон валдез“.</i>[12] Резултирало 14.000 ха проширување на тампон-зоната на Секторот за внатрешни работи во каналот и придонело за формирање на Агенцијата за заштита на животната средина.[15]

Одделот за нафта и гас во Калифорнија забележало 29 природни протекувања на нафта помеѓу Поинт Концепшн и Ринкон Поинт. Продирањата први ги забележал отец Педро Фонт во 1776 година. Дополнително, насипите од катран се концентрирани крајбрежјето во Поинт Концепшн, Јаглен Оил Поинт и Карпентирија. Исто така, природно истекување на нафта постои и кај западниот брег на островот Сан Мигел. Конечно, карактеристичниот мирис на бензинерот Монтереј Шејл е очигледен на источниот крај на островот Санта Круз. Чумашот ги користел катранот и маслото од овие протекувања за запечење и лепила.[8]:1–2

Географија[уреди | уреди извор]

Островите во паркот се протегаат по должината на брегот на Јужна Калифорнија од Точката Концепција кај Санта Барбара до Сан Педро, населба во Лос Анџелес. Седиштето на паркот и Центарот за посети на Роберт Лагомарсино се наоѓаат во градот Вентура.

Паркот се состои од 100.910 ха, од кои половина се под океанот и ги опфаќа островите на:

Клима[уреди | уреди извор]

Според системот за Кепеновата класификација на климата, островот Анакапа има топло-летна средоземна клима (Csb).

Климатски податоци за Остров Anacapa, елевација 11 метри, 1981-2010 ноемали, екстреми 1981-2019
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °F (°C) 81.5
(27.5)
77.8
(25.4)
83.5
(28.6)
90.8
(32.7)
86.0
(30)
97.4
(36.3)
85.1
(29.5)
81.6
(27.6)
90.4
(32.4)
92.6
(33.7)
94.1
(34.5)
77.9
(25.5)
97.4
(36.3)
Прос. висока °F (°C) 62.4
(16.9)
61.4
(16.3)
62.0
(16.7)
63.6
(17.6)
64.9
(18.3)
66.8
(19.3)
68.8
(20.4)
69.7
(20.9)
70.1
(21.2)
69.0
(20.6)
65.9
(18.8)
61.8
(16.6)
65.6
(18.7)
Прос. ниска °F (°C) 51.6
(10.9)
52.3
(11.3)
52.4
(11.3)
51.7
(10.9)
54.6
(12.6)
57.3
(14.1)
59.7
(15.4)
60.9
(16.1)
60.7
(15.9)
59.1
(15.1)
55.3
(12.9)
52.0
(11.1)
55.7
(13.2)
Најниска забележана °F (°C) 37.0
(2.8)
39.5
(4.2)
40.5
(4.7)
39.7
(4.3)
47.6
(8.7)
49.7
(9.8)
53.7
(12.1)
53.1
(11.7)
53.3
(11.8)
47.5
(8.6)
44.6
(7)
36.9
(2.7)
36.9
(2.7)
Прос. врнежи ин (мм) 2.70
(68.6)
3.03
(77)
1.87
(47.5)
0.72
(18.3)
0.11
(2.8)
0.01
(0.3)
0.02
(0.5)
0.03
(0.8)
0.35
(8.9)
0.54
(13.7)
0.96
(24.4)
1.55
(39.4)
11.89
(302)
Извор: PRISM[16]

Геологија[уреди | уреди извор]

Вивер ја опишал геолошката провинција Анакапа како составена од островите Сан Мигел, Санта Роса, Санта Круз и Анакапија, плус западниот дел од планините Санта Моника. Провинцијата е на југ од заливот Санта Барбара, и северно од геолошката област Каталинија. По потекло од мезозоикот, покраината Анакапија се состои од доцната креда до миоценски седиментни дебели до 7.000 метри, вклучително и вулкански карпи од 2.400 метри, прекриени со формации на тераса од плеистоцен. Насочени со планините Санта Моника, Островите Северен Канал формираат планински венец долг 209 км. Овој островски ланец се чини дека е раседем антиклинала насочена исток-запад. Главните раседи вклучуваат расед на островот Санта Круз и расед на островот Санта Роса.[8]:1,9

А стратиграфска колона ќе започне со најстарите карпи, шкрилци на островот Санта Круз, формирајќи издолжена јадрото на островот, 16 километри долга и 2,4 километри широка. Овие шкрилци ес интрудирале од метаморфозни алмошки тоналит, кој е датирана од 145 Ма. Само на југ од овој скрипник се Диорит, исто така на иста возраст како и тоналитот, или доцна Јура. Единствените карпи од креда кои се состојат од формацијата Јалама, која се наоѓа на островот Сан Мигел.[8]:11–14,119

Долна терцијарна низа карпи се наоѓаат во Антиклината Кристи на југозападниот дел на островот Санта Круз. Редоследот ги вклучува формацијата Позо, формацијата Канада, формацијата Јола Виеја и формацијата Кози Дел. Островите Сан Мигел и Санта Роса ја имаат формацијата Јужна точка од среден до доцниот еоцен, додека на Санта Роса е присутна композицијата Кози Дел, заедно со формацијата Сеспе.[8]:17–19,37,45–46,120–121

Средно терцијарните формации пронајдени на Санта Роса и Санта Круз ја вклучуваат формацијата Вакерос, додека на овие два острови плус Сан Мигел има изложеност на формацијата Ринкон и формацијата Монтереј. Санта Роса и Сан Мигел имаат изложеност на базалтички и дацитски вулкански Сан Мигел, кои вклучуваат структури на базалт, додека Сан Онофре Бречија се наоѓа на Санта Роса, Санта Круз и Анакапа. Вулканите од островот Санта Роса се состојат главно од базалтска бреча, која избувнала околу 19 Ма. Вулканите од Сан Мигел се состојат од текови на базалт и андезит, кои избувнале помеѓу 17-18 Ма. Вулканите од островот Санта Круз (SCI) од северната страна на островот се состојат од андезитски текови и вулканистици, над кои се наоѓа над Сан Онофре Бреча и датираат од околу 16 Ма. Еруптивниот центар е источно од Ѓаволскиот Врв, а поставени против запад-северозападно насочениот расед на островот Санта Круз остров. Овие 2400 метри SCI вулкански карпи се дополнително поделени во четири члена, кои се состојат од најнискиот кањон Грифит, проследен со Стентон Ранч, Ѓаволскиот врв и пристаништето на затворениците, највисокиот. Членот на Кањонот Грифит се состои од базалтни и андезитски епикластични вулкански бречи. Членот на стантонскиот ранч се состои од андезитски текови, бречии на протоци и бранови на туф. Членот на Ѓаволскиот Врв се состои од страшно андезитски и дацитски текови. Членот на пристаништето на затвореникот се состои од андезитски и дацитски преодни кон риолитски текови, бречии на проток и туфасти вулканистични кревети. Вулканите од средниот миоцен Конехо се во корелација со најголемиот дел од тековите на лава на Анакапа, вулканските и вулканикластичните бречии, кои се состојат од везикуларен и порфиритичен андезит, кои избиле околу 16 Ma. Изложени се околу 1700 метри, со две слоеви на Сан Онофре Бречија вметнати во основата. Јадрата земени од источниот крај на островот се андезитски по состав. Островот Санта Барбара се состои од вулкански текови базалт-базалтски андезит и андезит, кои избувнале 15-17 Ма.[8]:17,48–55,68–69,80–83,91,121–122[17][18][19][20][21]

За време на доцниот плеистоцен, сите острови биле многу поблиску до копното поради пониските нивоа на морето, а помеѓу 11.000 и 20.000 години БП, островите останале поврзани едни со други како Санта Роса. Плеистоценските мамути пливале кон Санта Роса. Сепак, пигмејскиот мамут претрпел џуџест момент бидејќи Островите Канал се изолирале. Друг вид што изумрел бил „џиновскиот“ глушец. Мамутски остатоци вклучуваат оние на Mammuthus columbi, додека остатоците од Mammuthus exilis биле пронајдени на Сан Мигел, Санта Роса, и Санта Круз, на возраст од 12.840 до> 47.000 БП. Откривањето во 1994 на Mammuthus exilis на Санта Роса во близина на Карингтонската Точка, бил првиот примерок на самото место, речиси целосно, артикулиран скелет.[7]:319,320,323[8]:2,83,[22]

Другите геолошки одлики на белешката на островите вклучуваат плазорек, еолианит и каличеви псевдоморфи.[8]:84,105–108

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Делфини

Повеќе од 2.000 видови на растенија и животни може да се најдат во паркот.[23] Сепак, само три копнени цицачи се автохтони на островите, од кои едниот е еленски глушец (Peromyscus maniculatus) за кој е познато дека носи син номбре хантавирус. Забележаниот сканг и лисицата од Каналските острови се исто така домородни, а лисицата е ендемска на островите. Островскиот ограден гуштер е исто така ендемичен на Каналските острови. Другите животни во паркот вклучуваат калифорниски морски лав, островска лисица, точкаст сканг, островски ноќен гуштер, кукувија, американска китрус, чучурлига и кафеав пеликан. Сто четириесет и пет од овие видови се единствени за островите и ги нема никаде на друго место во светот. Морскиот живот се движи од микроскопски планктон до загрозен син кит, најголемото животно на земјата. Археолошките и културните ресурси се протегаат на период повеќе од 10.000 години.

Седиште и центар за посети[уреди | уреди извор]

Центарот за посетители се наоѓа во пристаништето Вентура. Центарот за посетители содржи неколку експонати кои даваат информации во врска со сите пет острови, природната вегетација, морскиот живот и културната историја. Исто така, посетителите можат да уживаат во краток филм бесплатно кој дава преглед на сите пет острови. Центарот за посетители е отворен секој ден, освен за Денот на благодарноста и Божиќ, од 08:30 до 5:00 часот.[24] Просечната годишна посета на центарот за посетители бил околу 311.000 во периодот од 2009 до 2018 година, со 366.250 посети во 2018 година.

Рекреација[уреди | уреди извор]

Рекреативни активности во Националниот парк Каналски острови вклучуваат кампување, дневно пешачење, нуркање и лов со копје. Националниот парк Каналски острови е познат по големиот број комплексни, прекрасни морски пештери. Кајакувањето низ морските пештери е популарно.

Врз основа на океанските услови и достапноста на траектот, Шкорпион Анкорџ на островот Санта Круз е најпосетуваната област во паркот за дневни и кампувачки посетители. Посетителите на кампување кои пристигнуваат во пристаништето на северниот брег и остануваат во долината. Нов центар за посетители на островот бил отворен во Скорпион Ранч на островот Санта Круз на 6 април 2009 година.

Иако повеќето посети се случуваат во текот на летото, мигрирачките сиви китови и спектакуларните диви цвеќиња ги привлекуваат посетителите во зима и пролет. Есента е одлично време за патување во паркот, како и за нуркање, бидејќи деновите се обично сончеви, со минимални ветрови и чиста океанска вода.

Се препорачува неискусните посетители да користат претпазливост при посета на националниот парк поради промена на океанските услови во овој уникатен екосистем. Службата на националниот парк овластува мал број на водичи и услуги за надворешни работи.

Посетата на островите и водите е мала, со околу 30.000 посетители патуваат на островите и уште 60.000 кои пловат само во водите на паркот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Пловила[уреди | уреди извор]

Единицата НПКО управува со неколку пловни објекти во водите на паркот, вклучувајќи го следново:

 • Слетувачки брод Surf Ranger LCM-8,[25]
 • Истражувачки брод за нуркање Пацифик Ренџер.[26]
 • Sea Ranger II.[27]
 • Ocean Ranger.[28]
 • Sea Ranger (амортизиран).[29]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. Предлошка:NPS area
 2. Carlson, Cheri (September 2, 2016). „Bringing Channel Islands National Park to the people“. Ventura County Star. Посетено на September 5, 2016.
 3. Предлошка:NPS Visitation
 4. „Protected Planet | Channel Islands National Park“. Protected Planet. Посетено на October 20, 2020.
 5. "Biosphere Reserves » United States of America - Channel Islands". unesco.org.
 6. 96th U.S. Congress. „An Act To establish the Channel Islands National Park, and for other purposes“ (pdf). United States Government Printing Office.
 7. 7,0 7,1 Orr, Phil (1967). Geochronology of Santa Rosa Island, California. Santa Barbara Botanic Gardens: Proceedings of the Symposium on the Biology of the California Islands. стр. 317–325.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 8,7 Weaver, Donald (1969). Geology of the Northern Islands. American Association of Petroleum Geologists Special Publication. стр. 2.
 9. Chiles, Frederic (2015). California's Channel Islands. Norman: University of Oklahoma Press. стр. 12,99. ISBN 9780806146874.
 10. 10,0 10,1 Channel Islands. (2016).
 11. Channel Islands National Park. (2016).
 12. 12,0 12,1 „Brief Oil and Gas History of Santa Barbara County“. Energy Division, Santa Barbara County. Архивирано од изворникот на April 18, 2011. Посетено на December 12, 2008.
 13. 13,0 13,1 „1969 Oil Spill – Summary Articles and Images“. www.geog.ucsb.edu. Архивирано од изворникот на November 7, 2016. Посетено на October 14, 2016.
 14. „The 1969 Santa Barbara oil spill that changed oil and gas exploration forever“. Los Angeles Times (англиски). ISSN 0458-3035. Посетено на October 14, 2016.
 15. The 1969 Santa Barbara Oil Spill. (cover story). (2010).
 16. „PRISM Climate Group, Oregon State University“. Посетено на February 21, 2019.
 17. scholl, D.W. (1959). „exposures of San Onofre Breccia on Anacapa Island, California“. AAPG Bulletin. 43 (1): 222.
 18. Weigand, Peter (1993). Hochberg, F.G. (уред.). Geochemistry and Origin of Middle Miocene Volcanic Rocks from Santa Cruz and Anacapa Islands, Suthern California Borderland (PDF). Sanata Barbara Museum of Natural History. стр. 22–26. ISBN 9780936494050.
 19. Crowe, Bruce; McLean, Hugh; Howell, David; Higgins, Ralph (1976). Howell, David (уред.). Petrography and Major-Element Chemistry of the Sanat Cruz Island Volcanics, in Aspects of the Geologic History of the California Continental Borderland, AAPG Miscellaneous Publication 24. Pacific Section, American Association of Petroleum Geologists. стр. 196.
 20. Weigand, Peter; Savage, Karen; Reid, Tom; Chinn, Barbara (1998). Weigand, Peter (уред.). Composition of Volcanic Rocks on Santa Rosa, San Miguel, and Santa Barbara Islands, California, in Contributions to the Geology of the Northern Channel Islands, Southern California, MP-45. Bakersfield: Pacific Section, American Association of Petroleum Geologists. стр. 37.
 21. Luyendyk, Bruce; Gans, Phil; Kamerling, Marc (1998). Weigand, Peter (уред.). 40Ar/39Ar Geochronology of Southern California Neogene Volcanism, in Contributions to the Geology of the Northern Channel Islands, Southern California, MP-45. Bakersfield: Pacific Section, American Association of Petroleum Geologists. стр. 15.
 22. Agenbroad, Larry (1998). New Pygmy Mammoth (Mammuthus exilis) Localities and Radiocarbon Dates from San Miguel, Santa Rosa, and Santa Cruz Islands, California, in Contributions to the Geology of the Northern Channel Islands, Southern California, MP-45. Bakersfield: Pacific Section, American Association of Petroleum Geologists. стр. 169–175.
 23. Carlson, Cheri (March 6, 2015). „Lookout tower gives glimpse underwater as Channel Islands park turns 35“. Ventura County Star. Архивирано од изворникот на 2015-09-07. Посетено на 2021-04-21.
 24. [1], Channel Islands National Park Basic Information
 25. „Environmental Leadership In The National Parks“ (PDF). National Park Service. Посетено на September 22, 2013.
 26. „Channel Islands National Park Business Plan“ (PDF). National Park Service. 2004. Посетено на September 22, 2013.
 27. „20100604 - Channel Islands National Park - Anacapa Island - California (Travel)-A258973.JPG“. Jason O. Watson Photography, LLC. Посетено на March 7, 2015.
 28. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на September 27, 2013. Посетено на June 1, 2013.
 29. Press release (October 17, 2001). „Channel Islands National Park Christens New Boat“. Архивирано од изворникот на 2021-04-21. Посетено на March 7, 2015.