Национален парк Гваделупе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Гваделупе
МСЗП — Категорија II (национален парк)
МестоОстровот Басе-Тере, Гваделупе (Франција)
Координати16°5′0″N 61°41′0″W / 16.08333° СГШ; 61.68333° ЗГД / 16.08333; -61.68333Координати: 16°5′0″N 61°41′0″W / 16.08333° СГШ; 61.68333° ЗГД / 16.08333; -61.68333
Површина173.0 km2 (66.8 ми) (core area)
162.0 km2 (62.5 ми) (buffer zone)
37.0 km2 (14.3 ми) (marine reserve)
Воспоставен(а)1989
Управно телоParcs nationaux de France [1]

Национален парк Гваделупе (француски: Parc national de la Guadeloupe) е национален парк во Гваделуп, прекуокеански оддел на Франција кој се наоѓа на островите Ливерд во источниот дел на Карибите. Природниот резерват Гранд Кал-де-Сак Марин (француски: Réserve Naturelle du Grand Cul-de-Sac Marin) е морско заштитено подрачје во непосредна близина на паркот и управувано заедно со него. Заедно, овие заштитени области го сочинуваат архипелагот Гваделупе (француски: l'Archipel de la Guadeloupe) биосферен резерват.

Историја[уреди | уреди извор]

Генералниот совет на Гвадалупе го создаде природниот парк Гвадалупе во 1970 година за да го признае исклучителната биоразновидност на тропската шума Басе-Тере и планинскиот масив. Иако првично бил ставен под раководство на Националната канцеларија за шуми, во 1977 година се појавиле предлози за формирање национален парк, со цел да се подобри управувањето и контролата врз земјиштето на паркот. Овие предлози се реализирале на 20 февруари 1989 година со официјалното основање на Националниот парк Гвадалупе.

Природниот резерват Гранд Кул-де-Сак Марин е основан во 1987 година, и последователно е ставен под управа на паркот.

Во 1992 година, Националниот парк Гваделупе постигнал меѓународно признание кога основната област на паркот и природниот резерват Гранд Кал-де-Сак Марин беа назначени како меѓународен Биосферен резерват од страна на УНЕСКО.

Во поголемиот дел од својата историја, тој бил единствениот француски национален парк надвор од митрополитот Франција. Сепак, таа ја изгуби таа разлика со создавањето на Националниот парк Реинион (Реунион) и Паркот на Амазонија во Гвајана (Француска Гвајана) во 2007 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Границите на националниот парк опфаќаат основна површина од 173 км2 и тампон зона од 162 км2. Природниот резерват Гранд Кул-де-Сак Марин се состои од 21 км2 море и 16 км2 копнено.

Основната област опфаќа 10% од вкупната територија на Гвадалупе, две третини од тропската шума во Базе-Тере и опфаќа опсег на височини од приближно 250 метри до врвот на планинскиот масив на 1.467 метри. Највисоката точка во паркот е врвот на Ла Софриер, активен вулкан. Други значајни врвови вклучуваат: Échelle (1.397 метри), Гранд-Санс-Таучер (1.364 метри), и близнаците рамо до рамо со врвовите на Мамелите (768 метри).

Паркот опфаќа делови од 11 општини:

Растителност[уреди | уреди извор]

Националниот парк Гваделупе во голема мера може да се подели на три типа на екосистеми:

Тропска прашума[уреди | уреди извор]

Тропската прашума во паркот варира во неговиот карактер и вид меѓу неколку под-екосистеми, во голема мера зависи од височината.

  • Долните височини (до 500 метри) од тампон-зоната во паркот поддржуваат мезофилна шума, со дрвја како бела и црвена махагони, розово дрво и јатоба. Оваа еколошка област се користи и за земјоделство, вклучително и насади со банани и други прехранбени култури.
  • Планинската влажна шума покрива 80% од основната површина на паркот, на надморска височина помеѓу 300 метри и 1.000 метри. Овој густ и раскошен екосистем носи голема разновидност на растителни видови: многу големи дрвја кои растат над 30 метри (табунуко, акомат букан, костен), дрвја на средно ниво помеѓу 6 метри и 10 метри (bois bandé, олеандер), грмушки и тревни растенија под 10 m (планинска палма, хеликонија, папрати), и епифитски видови (гигантски филодендрон, аил-а-муша , орхидеи).
  • Големите шуми над 1.000 метри се многу помалку густи од другите шуми во паркот, поради екстремно влажните услови и постојаната облачност. Овие шуми личат на савани.

Крајбрежна шума[уреди | уреди извор]

Растителноста во крајбрежната зона се соочува со предизвиците на соленоста во воздухот и почвата, интензивната топлина од сонцето и неговото дејство на сушење и постојаниот ветер. Забележителни растителни видови во оваа средина вклучуваат морска трева и круша.

Мангрова[уреди | уреди извор]

Гранд Кул-де-Сак природен резерват Марин вклучува крајбрежни шуми на мочуришта кои се поплавени трајно или периодично од свежа или солена вода, што се состои од скоро половина од мангровите мочуришта (37 км2) од 80км2.

Дивиот свет[уреди | уреди извор]

Поради интензивниот лов во претходниот период од историјата на Гваделупе, животот на животните во паркот е ограничен во различностите и во популациите. Некои видови, вклучувајќи папагали и папагали, се целосно искоренети.

Ракун од Гваделупе.

Цицачи[уреди | уреди извор]

Паркот има 17 видови цицачи. Најчесто забележани цицачи во паркот се ракунот Гвадалупе, лилјаците (од кои два вида се ендемски во Гвадалупе), мунгосите (воведени од Индија ) и загрозените агути. Властите во паркот планираат повторно да го воведат манатето (морска крава), кое веќе некое време е изумрено во Гваделупе.  ] [1]

Манате (Морска крава)

Птици[уреди | уреди извор]

Птиците во паркот се побројни од цицачите, кои бројат 33 видови птици, а посетителот може да се сретне со колибри, фрегати птици, дрозди, еребици, гулаби, тијански мушијаши, пеликани, ендемски клукајдрвци од Гваделупе и други.

Клукајдрвец од Гваделупе

Влекачи[уреди | уреди извор]

Риба[уреди | уреди извор]

  • Различни видови риби кои се видливи во областа.

Ракови[уреди | уреди извор]

  • Водниот и морскиот живот вклучува големи ракчиња и краби.

Инсекти[уреди | уреди извор]

  • Инсектите се несомнено најобилните суштества во паркот, нивната исклучителна разновидност резултира со голем број изненадувачки форми. Некои достигнуваат голема големина, како што се инсектите Херкулес (Dynastes tityus) и црните молци (Ascalapha odorata).

Туристички атракции[уреди | уреди извор]

Карбет водопади.

Меѓу интересните места за посетители во Националниот парк Гваделупе се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Guadeloupe National Park“. Guadeloupe National Park. Архивирано од изворникот на 26 January 2013. Посетено на 29 January 2013.