Прејди на содржината

Национален парк Бурен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Бурен
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Мулагнор (десно) и Слив Руа (лево) со Националниот парк Бурен.
МестоКорофин, Ирска
Површина2000 ха[1]
Воспоставен(а)1991
Управно телоСлужба за национални паркови и дивина (Ирска)

Националниот парк Бурен (ирски: Páirc Náisiúnta Burren) ― едниот од шесте национални паркови во Ирска со кои управуваат Националната служба за паркови и диви животни на Одделот за култура, наследство и гелтахт (иркофонија). Сместен е на запад од Ирска во рамките на Бурен во округот Клер.[2][3][4]

Историја[уреди | уреди извор]

Националниот парк Бурен е основан и отворен за јавноста во 1991 година. Се одликува со 1.500 хектари планини, мочуришта, ридови, пасишта и шуми. Паркот е најмалиот од националните паркови во Ирска.[5][6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Службена страница https://www.burrennationalpark.ie/
  2. „Burren National Park“ (англиски). Посетено на 20 мај 2021.
  3. Burren National Park Visitor Centre: Environmental Impact Statement (англиски). RPS Cairns Limited. 1994.
  4. Clements, Paul (2011-05-14). Burren Country (англиски). Gill & Macmillan Ltd. ISBN 978-1-84889-939-1.
  5. „Heritage Ireland: Burren National Park“. www.heritageireland.ie. Архивирано од изворникот на 2020-08-06. Посетено на 20 мај 2021.
  6. „Burren National Park | Burren and Cliffs of Moher Geopark | Ireland“. Архивирано од изворникот на 2021-05-20. Посетено на 20 мај 2021.
  7. S.), National Geographic Society (U; Geographic, National (2020-02-25). National Geographic Complete National Parks of Europe: 460 Parks, Including Flora and Fauna, Historic Sites, Scenic Hiking Trails, and More (англиски). National Geographic Books. ISBN 978-1-4262-2096-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]