Национален парк Бабја Гура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Бабја Гура
Babiogórski Park Narodowy
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Babia Góra - Diablak, 2016-06-06, 19-51-28.jpg
Планината Бабја Гура
POL Babiogórski Park Narodowy LOGO.svg
Park logo with Apiaceae (Laserpitium archangelica)
МестоLesser Poland Voivodeship, Poland
Површина33,92 км2
Воспоставен(а)1954
Управно телоMinistry of the Environment

Национален парк Бабја Гура (полски: Babiogórski Park Narodowy) — еден од 23-те национални паркови во Полска. Сместен во Малополското Војводство и се граничи со Словачка.

Паркот зафаќа површина од 33,92 км2, од кои огромен дел се под шума (31,98 км2). Паркот ја вклучува северната и дел од јужната страна на масивот Бабја Гура, од кој главниот врв (познат и како Дјаблак) е највисоката точка на Оравските Бескиди (1.725 м). На словачката страна на масивот се наоѓа Заштитениот предел Горна Орава.

Подрачјето на Бабја Гура првпат било ставено под правна заштита во 1933 година, кога било создаден резерватот со исто име. На 30 октомври 1954 година бил прогалсен за национален парк. Од 1976 година е ставен на списокот на УНЕСКО како биосферен резерват според програмата „Човекот и биосферата“ (MaB). Подрачјето на резерватот е проширено во 2001 година.

Фауна[уреди | уреди извор]

  • 105 видови птици (вклучително и клукајдрвци и бувови)
  • Животни како елени, рисови, волци и мечки
  • Инсекти, особено тврдокрилци, вклучувајќи и некои кои се својствени за оваа област

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Official site“ (полски). Посетено на 6 November 2011.
  • „The Board of Polish National Parks“ (полски). Архивирано од изворникот на 2006-02-25. Посетено на 6 November 2011.
  • „UNESCO biosphere reserve information“. Посетено на 6 November 2011.