Национален парк Артуров Премин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк Артуров Премин
Arthur's Pass National Park
МСЗП Категорија II (национален парк)
[[file:Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svg|284px|Местоположба на подрачјето]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="position: relative; text-align: center; left: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; top: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; width: Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgpx; font-size: Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgpx; line-height: 0; z-index:100;" title="">[[File:Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svg|Шаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgxШаблон:ПолКарта NZ Locator Blank.svgpx|Национален парк Артуров Премин
Arthur's Pass National Park|link=|alt=Местоположба на подрачјето]]
Карта на Нов Зеланд
Место Кантербери, Нов Зеланд
Најблиско нас. место Крајстчерч
Површина 1.143 км² км2
Основано 1929
Управа Служба за заштита на природата
Селото Артуров Премин
Планинско лутиче (Ranunculus lyallii) во паркот
Поглед на Артуровиот Премин од планината Аваланш Пик

Националниот парк Артуров Премин (англ. Arthur's Pass National Park) е национален парк кој наоѓа на Јужниот Остров на Нов Зеланд.

Основан е во 1929 како прв национален парк на Јужниот Остров и трет во земјата. Низ него поминува автопатот State Highway 73, кој минува низ селото Артуров Премин и продолжува преку истоимениот планински премин на Јужните Алпи на надморска височина од 920 м. Паркот е под управа на Службата за заштита на природата која во селото Артуров Премин има депо, управни канцеларии и посетителски центар.

Географија[уреди | уреди извор]

Паркот е мошне карактеристично поделен со главната делница на Јужниот Остров. Источната страна е посува и е покриена со букова шума и широки речни корита, додека пак западната страна е прекриена со густи дождовни жуми. Географијата во најголема мера е производ на древните глечери, образувајќи рамни долини со облик на буквата U. По средината се протега висок планински венец со големи планини со снежни врвови одронети падини.[1]

Паркот ги содржи следниве географски обележја:

Рекреација[уреди | уреди извор]

Паркот е популарен за планинарство, скијање и алпинизам.

Најпопуларни планинарски патеки се:

  • Минга-Десепшон (по која се одржува трка „од крајбрежје до крајбрежје“)
  • Аваланш Пик
  • Ходон-Едвардс

Безбедност[уреди | уреди извор]

Паркот се смета за многу тежок и опасен за планинарење, и во многу случаи бара големо планинарско искуство и опширни познавања од овој слабо населен крај.

Локалните временски услови и прогноза можат да се проверат тука.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Национален парк Артуров Премин > Нов Зеланд, www.newzealand.com (англиски), отворено на 30 ноември 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]