Национален парк Агтелек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Агтелек
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Hungary Baradla.jpg
Сталагмити во пешетрата Барадла
МестоУнгарија
Координати48°28′32.628″N 20°29′12.732″E / 48.47573000° СГШ; 20.48687000° ИГД / 48.47573000; 20.48687000Координати: 48°28′32.628″N 20°29′12.732″E / 48.47573000° СГШ; 20.48687000° ИГД / 48.47573000; 20.48687000
Површина198.92 km2 (76.80 ми)
Воспоставен(а)1985
Тип:Natural
Критериуми:viii
Прогласено:1995
Број725
Држави: Унгарија,  Словачка
Регион:Источна Европа

Националниот парк Агтелек (унгарски: Aggteleki Nemzeti Park) е национален парк во Северна Унгарија, во регионот Агтелек Карст. Најзначајни вредности на националниот парк се посебните површински формации и пештери во овој варовнички пејзаж.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Паркот се состои од 280 пештери со различни големини.[1] Опфаќа вкупна површина од 198,92   км2 од кои 39.22   км² се под големена заштита. Најголемата сталактитска пештера во Европа се наоѓа во оваа област: пештерата Барадла (26 километри долга, од кои 8км е во Словачка, позната под името Домица ). Неколку пештери имаат други специјалности. На пример, Мировната пештера има санаториум кој помага во лекувањето на луѓето кои страдаат од астма.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата пишана документација за пештерите датира од 1549 година. Од 1920 година се користи како туристичка атракција. Самиот Национален парк Агттелек е основан во 1985 година.Паркот е дел од светското наследство на УНЕСКО од 1995 година, заедно со словачките карстни пештери.[1]

Фауна[уреди | уреди извор]

Животните присутни во националниот парк Агтелек се: Јастреб глувчар, источен царски орел, воден кос, црвен елен, Евроазиски рис, сив волк, дива свиња, цуцулеста сипка, жолтоглаво кралче, зимовка, лештарка, рибарче, сиво свраче, едрилец и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Experience? Naturally! (1. изд.). Budapest: Ministry of Rural Development. May 2014. стр. 14.