Национален музеј на авијацијата на Украина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ukraine State Aviation Museum
Kyiv Aviation Museum 2009 Tu-104.jpg
Основан30 септември 2003
МестоМеѓународен аеродром, Киев, Украина
Координати50°24′26″ СГШ; 30°27′34″ ИГД / 50.407222° СГШ; 30.459444° ИГД / 50.407222; 30.459444
Типавијациски музеј
КустосЈуриј Зјатинов
Мреж. местоhttp://aviamuseum.com.ua/

Националниот музеј на авијацијата на Украина (украински: Державний музей авіації України) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот бил отворен на 30 септември 2003 година во пресрет на одбележувањето на стогодипнината од светската авијација и 80 години авијација во Украина.

Музејот се наоѓа во Киевскиот институт за цивилно воздухопловство, денес Национален воздухопловен универзитет.

На површина од 20 хектари се наоѓаат повеќе од 70 експонати.