Национален ден на Катар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логото на националниот ден на Катар

Националниот ден на Катар ( арап. اليوم الوطني لقطر ) е национален помен на обединувањето на Катар во 1878 година. Празникот се слави секоја година на 18ти декември. Празникот е воспоставен со декрет од 21 јуни 2007 година, на тогашниот престолонаследник, шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани.[1]

Познат е и како Ден на основачот.[2]

Славење[уреди | уреди извор]

Прослава на огномет за време на Националниот ден на Катар (2012)

Празникот секоја година се слави на 18 декември. Бидејќи ова е државен празник, на поголемиот дел од населението им е даден слободен ден од училиште и од работа.[3] Пред декретот на Емири во јуни 2007 година, Националниот ден на Катар се прославувал секоја година на 3 септември, денот на независноста на Катар.[4]

Активности[уреди | уреди извор]

Во текот на славењето на празничната недела, луѓето организирааат различни активности, меѓу кои спаѓаат:[5]

 • Шоу на огномет: Вклучува музика, светла и огномет.
 • Прослави на Националниот ден на Катара: Во културното село Катара се одржуваат свечености и секогаш има над 20 настани на тема наследство.
 • Парада на Националниот ден : Членовите на општата јавност парадираат низ Корнишот Доха. На парадата учествуваат и претставници од вооружените сили, ISF, Министерството за внатрешни работи и гардата Амири.
 • Саем на класични автомобили: Изложени се антички автомобили кои порано биле во сопственост на владини претставници.

Финалето на Светското првенство во ФИФА 2022 година е закажано да се одржи на 18 декември 2022 година.

Цел и значење[уреди | уреди извор]

Парада што се одржува во Доха (2013)

На 18 декември 1878 година, Џасим бин Мохамед Ал Тани, го наследил својот татко, Мохамед бин Тани како владетел на полуостровот Катар. Се смета дека тој бил заслужен за обединувањето на сите локални племиња, борејќи се против надворешните сили, како што се Британците. Тој, исто така, заработил значителен степен на автономија за племињата на полуостровот.[4]

Празникот бил инструмент за развивање на чувството за национален идентитет кај локалното население и кај иселениците.[6] Исто така, помага во стекнување на знаење и почит кон наследството на Катар.

Онлајн критика на катарската младина[уреди | уреди извор]

Во земјата во 2009 година била генерирана значителна интернет контроверзија, откако одредена професорка, која присуствувала на парадата, ја објавила нејзината реакција на онлајн форум. Во темата со наслов „Срам за Катар на Националниот ден на Катар“, таа ги критикувала лудорите на катарската младина, која рутински се занимавала со активности како што се возење на две тркала и носење на шокантни маски за време на прославите. Оваа ситуација предизвикала национален дијалог за правата на општото население да ја критикуваат земјата. Дебатата постепено се зголемувала и станувала популарна, привлекувајќи стотици учесници од сите делови на заедницата.[7]

Откажување за 2016 година[уреди | уреди извор]

По крајот на декември 2016 година на битката кај Алепо во сириската граѓанска војна, Катарската влада на 18 декември објавила дека ќе ги откаже сите свечености во знак на солидарност со народот на градот Алепо.[8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UNESCO Doha celebrates Qatar National Day with Qatar National Commission“. UNESCO. 17 December 2014. Посетено на 18 February 2015.
 2. „About Qatar National Day“. qatarnationalday.qa. Архивирано од изворникот на 2015-02-19. Посетено на 18 February 2015.
 3. „National and Public Holidays in Qatar“. officeholidays.com. Посетено на 18 February 2015.
 4. 4,0 4,1 „Everything you need to know about Qatar National Day 2012“. Doha News. 10 December 2012. Посетено на 18 February 2015.
 5. „Qatar National Day Events Guide“. qatarnationalday.qa. Посетено на 18 February 2015.
 6. Kamrava, Mehran (2013). Qatar: Small State, Big Politics. Cornell University Press. ISBN 978-0801452093.
 7. Hickey, Dona (2014). Identity and Leadership in Virtual Communities: Establishing Credibility and Influence (Advances in Social Networking and Online Communities). IGI Global. стр. 246. ISBN 978-1466651500.
 8. „Qatar cancels national day gala after Aleppo onslaught“. Al Jazeera. 14 December 2016. Посетено на 26 December 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]