Национален атлас на Соединетите Држави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Логотип на атласот

Националнiot атлас на Соединетите Држави (англ. National Atlas of the United States) е интернет-атлас во издание на Министерството за внатрешни работи на САД.

Бидејќи е дело на Владата на САД, атласот и картите во него се во јавна сопственост.

Во 1970 е објавено печатено издание; ова издание повеќе не се печати, но Библиотеката на Конгресот ја има објавено на интернет, како дел збирката „Американски спомен“ (American Memory).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]