Нафтален

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нафтален
Naphthalene-2D-Skeletal.svg
Naphthalene-from-xtal-3D-balls.png
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Нафталенот е дицикличен арен, со молекулска формула C10H8.