Прејди на содржината

Наундорф (Тирингија)

Координати: 50°58′7″N 12°16′29″E / 50.96861° СГШ; 12.27472° ИГД / 50.96861; 12.27472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Наундорф
Место во Штаркенберг
Хотел во Наундорф
Хотел во Наундорф
Хотел во Наундорф
Грб на Наундорф
Наундорф (Тирингија) во рамките на Германија
Наундорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Град Штаркенберг
Основни податоци
Површина 10,88 км2
Надм. височина 240 м
Население 522  (31 декември 2006)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 034495
Координати 50°58′7″N 12°16′29″E / 50.96861° СГШ; 12.27472° ИГД / 50.96861; 12.27472

Наундорф (германски: Naundorf) — село и поранешна општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2008 година е дел од Штаркенберг.