Наум Арнаудов

Од Википедија — слободната енциклопедија

Наум Апостолов Арнаудов е деец на ВМОРО.

Животопис[уреди | уреди извор]

Наум Арнаудов е роден во Охрид, во 1876 година. Завршил бугарско педагошко училиште во Скопје, и потоа бил учител во Битола, Солун, Охрид, Воден и Неврокоп. Влегол во ВМОРО. Во 1905 година во Битола бил претставник на охридската околија во битолскиот револуционерен округ. Починал во Софија на 1 август 1941 година.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. . Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация : Войводи и ръководители (1893-1934) : Биографично-библиографски справочник. София, Издателство „Звезди“, 2001. ISBN 954-9514-28-5. с. 11. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
  2. . Пелтеков, Александър Г. Революционни дейци от Македония и Одринско. Второ допълнено издание. София, Орбел, 2014. ISBN 9789544961022. с. 26. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)