Прејди на содржината

Наувалде

Координати: 51°25′0″N 13°25′0″E / 51.41667° СГШ; 13.41667° ИГД / 51.41667; 13.41667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Наувалде
Место во Гредиц
Црква во Наувалде
Црква во Наувалде
Црква во Наувалде
Наувалде во рамките на Германија
Наувалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Град Гредиц
Основни податоци
Површина 20,35 км2
Надм. височина 92 м
Население 1.098  (31 декември 2006)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01609
Повик. бр. 035263
Координати 51°25′0″N 13°25′0″E / 51.41667° СГШ; 13.41667° ИГД / 51.41667; 13.41667

Наувалде (германски: Nauwalde) — село и поранешна општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 година е дел од градот Гредиц.

Следниве села припаѓаат на Наувалде: Ниска, Швајнфурт и Шпансберг.