Натурум Сомен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Натурум Сомен е центар за посетители и природонаучен музеј сместен на островот Торпон во езерото Сомен во јужните шведски висорамнини . Зградата е моделирана по традиционална бродска куќа .[1] Идејата за музеј Натурум првпат била замислена во 1996 година, а музејот бил отворен во 2002 година [2] Од самиот почеток, музејот бил поддржан од локалното историско друштво на Торпен ( шведски: Torpöns hembygsförening ).[2] Кон крајот на 2013 година Натурум Сомен се затворил како локалното историско друштво на Торпен и Фондацијата Сомен ( шведски: Stiftelsen Sommen ) кои не биле во можност да ја продолжат својата поддршка, но повторно во 2014 година музејот бил отворен.[3][4][5]

Од 2017 година, општината Идре раководи со работата во Сомен Натурум.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hitta till naturum“. naturvardsverket.se (Swedish). Environmental Protection Agency. January 3, 2019. Архивирано од изворникот на 2019-04-26. Посетено на April 22, 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Om naturum“. sommen-naturum.se (Swedish). Naturum Sommen. Посетено на April 20, 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Anna räddade naturum Sommen“. naturvetarna.se (Swedish). Naturvetarna. April 20, 2016. Посетено на April 20, 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Naturum Sommen läggs ner“. Corren (Swedish). Посетено на April 22, 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. Ahl, Fredrik (February 27, 2014). „Naturum Sommen räddas“. SVT (Swedish). Посетено на April 21, 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)