Наташа Саад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Наташа Саад (31 октомври 197424 јуни 2007), позната и како Лил Т, Литл Т, и Наташаданска раперка и реге изведувач чии вокали во реге-ремиксот на песната „Calabria“ го прославија нејзиното име и првата позиција на Билборд листата за најдобра денс песна.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Саад е ќерка на данската фотографка Кирстин Саад и татко по потекло од Судан, која започна со пеење на возраст од 13 години во Копенхаген, каде во живо пееше со Мис Микупа и Мекемзи со бендот Ноу Нејм Реквестед. За време на тој период, настапува заедно со Квин Латифа, а истовремено стекнува слава во Јамајка. Во 1998 додека тренирала да стане професионален џокеј, паднала од коњот со што сериозно ја забавила својата кариера.

Смрт[уреди | уреди извор]

Наташа загина на 24 јуни 2007 во сообраќајна несреќа во Јамајка. Другите два патника биле сериозно повредени, но пријателката на Саад, данската пејачка Карен Макупа била речиси и неповредена. Таа и другите повредени биле пренесени во болницата кадешто била изјавена нејзината смрт. Несреќата беше прифатена како особено акутна загуба за данската музика како и за забавниот свет, не само поради искрениот и исклучително интересен карактер, туку и поради тоа што имала огромен успех во нејзината кариера. Наташа е погребана на гробиштата Асистенс во Копенхаген, кадешто се погребани и Ханс Кристијан Андерсен, Сорен Киркегорд и физичарот Нилс Бор, но сепак претставува и вечен дом за многу други познати личности од 21иот век.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • 2005: Release Album
 • 2007: I Danmark er jeg Født
 • 2008: Shooting Star објавен по нејзината смрт

Синглови[уреди | уреди извор]

 • 2003: „Colors of My Mind“
 • 2003: „Real Sponsor“
 • 2004: „Summer Cute“
 • 2004: „My Dogg /45 Questions“
 • 2005: „Op med Hovedet“
 • 2005: „Købmanden“
 • 2006: „Mon De Reggae“
 • 2007: „Calabria 2007“ ( Enur)
 • 2007: „Long Time“7" (Sly & Robbie)
 • 2007: „Gi' Mig Danmark Tilbage
 • 2008: „I Danmark er jeg født “
 • 2008: „Better than dem “