Наташа Пирц Мусар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наташа Пирц Мусар
Nataša Pirc Musar
Пирц Мусар во 2022 година
Претседател на Словенија
Стапува
22 декември 2022
Претходник Борут Пахор
Лични податоци
Роден(а) Наташа Пирц
9 мај 1968(1968-05-09)(55 г.)
Љубљана, СР Словенија, СФРЈ
Партија Независна
Сопружник Алеш Мусар
Деца 1
Образование Љубљански универзитет
Виенски универзитет

Наташа Пирц Мусар (Љубљана, 9 мај 1968) — словенечка адвокатка, новинарка и политичарка.

Наташа Пирц Мусар е адвокатка и поранешна новинарка. Во 2005 година била назначена на функцијата комесар за информации, која ја извршувала до 2014 година, кога основала своја адвокатска канцеларија, која во 2016 година го добила името Адвокатско друштво Пирц Мусар и Ламут Стрле. Во 2022 година поднела кандидатура за претседател на Република Словенија и во вториот круг, според ја победила својата противкандидатка Анжета Логар и на оваа функција е избрана како прва жена во историјата на независна Словенија. Таа функцијата ќе ја преземе на 22 декември.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Пирц Мусар студирала право на Правниот факултет во Љубљана и дипломирала кај Марко Илешич во 1992 година. Во 1997 година го положила правосудниот испит.

Во 2001 година, му се приклучила на здружението Актива Груп како раководител на одделот за корпоративна комуникација. Во тоа време проект менаџер во компанијата бил нејзиниот сопруг Алеш Мусар.[2]

Во април 2003 година, се вработила во Врховниот суд како директор на Центарот за едукација и информирање. Од март 2011 година била потпретседател на Заедничкото надзорно тело за Европол, а од 2012 година до крајот на нејзиниот мандат како комесар за информации била претседател на ова тело на Европската Унија.

Новинарска кариера[уреди | уреди извор]

Работела во Телевизија Словенија шест години како новинарка и водителка на централната информативна програма ТВ Дневник. Потоа, пет години беше водителка на централната информативна програма 24UR на комерцијалната телевизија ПОП ТВ.

Наташа Пирц завршила дополнителна образование во САД, во CNN во Атланта. Потоа ги продолжила студиите два семестри на Катедрата за медиуми на Универзитетот во Салфорд во Манчестер, Обединето Кралство, при што стажирала во Би-Би-Си, Гранада ТВ, Скај Њуз, Ројтерс ТВ и Гранична ТВ. Докторирала на Правниот факултет на Виенскиот универзитет .

Комесар за информации[уреди | уреди извор]

Во јули 2004 година, Народното собрание на Република Словенија, на предлог на претседателот на Република Словенија, Јанез Дрновшек, ја избрало за комесар за пристап до информации од јавен карактер, а од 31 декември 2005 година ја извршувала функцијата комесар за информации. На 21 мај 2009 година, Националното собрание ја реизбрало за комесар за информации на предлог на претседателот на Републиката, Данило Турк. Таа го започнала својот петгодишен мандат на 16 јули 2009 година. Нејзиниот мандат завршил на 16 јули 2014 година.

Назначување за генерален директор на РТВ[уреди | уреди извор]

На 7 април 2014 година, во третиот круг на гласање, со 15 гласа (од 29), програмскиот одбор ја избрал поранешната комесарка за информации и поранешна новинарка на РТВ Наташа Пирц Мусар за генерален директор (за избор биле потребни најмалку 15 гласа) . Покрај Пирц Мусар, за позицијата конкурирале и Марко Фили (поранешен генерален директор), Љерка Бизиљ (уредник на програмата на РТВ3), Роман Колар и Марко Макарович (се пријавил и Димитриј Рупел, но ја повлекол својата кандидатура непосредно пред почетокот на гласањето).[3] Народното собрание потоа разрешило двајца програмски советници поради неисполнување на условите, поради што именувањето на Пирц Мусар на позицијата генерален директор [4] во мај 2014 година [5] било поништено и вратено на ново гласање, а вршител на должноста генерален директор бил назначен Марк Фили.[4] Судот потоа го укинал именувањето на Фили.[6] Пирц Мусар поднела жалба на поништувањето на нејзиното именување до Судот за труд и социјала, но неуспешно.[4] РТВ зазел став дека дури и ако одлуката за назначувањето на Фили е неважечка, тоа не значи дека Пирц Мусар станала генерален директор; Во меѓувреме, Пирц Мусар тврдела дека единствената валидна одлука е таа за нејзиното назначување, што го прави недозволиво повторувањето на процесот на именување на генералниот директор.[6] Во 2016 година, Високиот суд пресудил дека поништувањето на назначувањето на Пирц Мусар е незаконско.[5] Поради загубена плата и предизвикување душевна болка, Пирц Мусар упатила барање до РТВ за исплата на надомест во износ од 215.125,76 евра; во текот на преговорите износот на надоместокот бил намален.[7] На 3 ноември 2017 година, Пирц Мусар и РТВ се согласиле на судска спогодба, во рамките на која РТВ се обврзала да ѝ плати отштета на Пирц Мусар во износ од 70.000 евра.[5]

Претседателка на Црвениот крст на Словенија[уреди | уреди извор]

Во август 2015 година [8], Пирц Мусар станала претседателка на словенечкиот Црвен крст (ЦСЦ). Откако собранието на членовите на ЦКС не се согласило со предлогот на Пирц Мусар за разрешување на генералниот секретар на ЦКС, Пирц Мусар поднела оставка од функцијата претседател на ЦКС во февруари 2016 година (разрешувањето на генералниот секретар на ЦКС било предложено од Пирц Мусар поради незадоволство од нејзината работа, бидејќи не работел на начин што би овозможил остварување на визијата што Пирц Мусар ја поставила пред ЦКС по нејзиниот избор).[9]

Во август 2022 година, магазинот „Репортер“ објавилнапис во кој се наведува дека набрзо по назначувањето на функцијата претседател на ЦКС, Пирц Мусар издала (наводно фиктивна) фактура за (никогаш извршен) правен совет во износ од 778 евра. преку нејзиното приватно прептријатие „Инфо Хиша“, со која Пирц Мусар се обидела да си го наплати хонорарот за управување со ЦКС на кој имала право (во износ од 500 евра месечно [10]).[8] Ваквиот начин на плаќање на хонорарот би значел затајување на плаќање данок на доход и придонеси за социјално осигурување.[10] Внатрешната контрола на ЦКС потоа го прекинала овој начин на плаќање хонорари; парите се вратени и уплатата е извршена лично. Издавањето фактури за услуги кои никогаш не биле извршени се смета за кривично дело фалсификување документи, а дејствијата на Пирц Мусар може да се сметаат и за злоупотреба на положбата. Известувачот го пријавил сомнежот за сторено кривично дело до Окружното обвинителство кое врз основа на изјавите на Известувачот повело предистражна постапка.[8] Како одговор на новинарско прашање, Пирц Мусар ги опишала околностите како „ненамерна компликација“ и тврдела дека не се работи за издавање фиктивна сметка.[10]

Адвокатска кариера[уреди | уреди извор]

По завршувањето на нејзиниот мандат како комесар за информации, таа основала своја адвокатска канцеларија. Нејзината заменичка, Росана Лемут Стрле, станала партнер во адвокатската канцеларија во 2016 година, која оттогаш се вика Адвокатска фирма Пирц Мусар и Ламут Стрле. Меѓу другите, таа ја претставувала и американската прва дама Меланија Трамп и нејзиниот татко Виктор Кнавс.[11][12]

Наташа Пирц Мусар со Матеја Малнар Штембал, Марта Кос и Емилија Стојменова Дух го основала здружението OnaVe за да ги поврзе женските стручњаци и да промовира знаење.[13]

Кандидатура за претседател на републиката[уреди | уреди извор]

На 23 јуни 2022 година таа официјално ја објавила својата кандидатура за претседател на државата како независен кандидат.[14][15] Нејзината кандидатура била поддржана, меѓу другите, од новинарот Славко Бобовник и поранешните претседатели на републиката Милан Кучан и Данило Турк. При објавувањето на кандидатурата рекла дека не е членка на ниту една партија и дека не очекува поддршка од десничарските партии и не сака поддршка од партијата Левица, бидејќи нејзините ставови се далеку од ставовите на оваа партија.[16] Во интервјуто кратко потоа рекла дека изјавата за Левица е дадена во неформален разговор кој е изваден од контекст и дека нема да се откаже од поддршката за ниту една партија.[17]

Нејзината кандидатура предизвикала многу медиумски шпекулации за нејзината врска со Марта Кос, која малку подоцна ја најавила својата кандидатура за претседателската функција. Наташа и Марта изјавиле дека се пријателки, но според пишувањата на медиумите требало да престанат да комуницираат меѓу себе.[18][19] На почетокот на јули, Милан Кучан изразил мислење дека победата на Марта Кос ќе значи прекумерна концентрација на моќ од страна на една партија - Движење Слобода, која во тоа време ги поседувала функциите премиер и претседател на Народното собрание на Републиката. на Словенија.[20] Наташа Пирц Мусар додаде дека концентрацијата на моќта на Движењето за слобода ќе биде „донекаде слична на Орбановата“.[21][22]

На 23 јули 2022 година на порталот Siol.net било објавено интервју во кое Наташа Пирц Мусар меѓу другото рекла: „Купувањето медиумски мир за да се плати за медиумски напад врз неистомислениците е нешто што го практикуваат Пожарепорт, Нова24ТВ и сега исто така. Репортер и Нецензурирано. Дали е ова новинарство? Одговорот е не“.[23] Сопственикот на порталот Пожарепорт, Бојан Пожар, побара Пирц Мусар да ги повлече изјавите и да се извини.[24] Бидејќи не го добил бараното, најавил тужба против неа, а истото го направиле и Necenzuirano.si и Nova24TV поради клевета.[25][26][27][28][29]

Кандидатурата ја поднела во средата, на 21 септември 2022 година.[30]

Во првиот круг од изборите, кој се одржа на 23 октомври 2022 година, таа го освои второто место, добивајќи 26,88 % или 234.361 гласови. Со ова таа се пласираше во вториот круг.[31][32]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Slovenija ima prvo predsednico države“. MMC RTV-SLO. 2022-11-13. Посетено на 2022-11-13.
 2. „Aleš Musar“. Linkedin.
 3. „RTV Slovenija bo prvič vodila generalna direktorica - Nataša Pirc Musar“ (словенечки). Посетено на 2022-11-02.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Nataša Pirc Musar (še) ne bo direktorica RTV Slovenija“ (словенечки). Посетено на 2022-11-02.
 5. 5,0 5,1 5,2 „RTV Slovenija in Nataša Pirc Musar dosegli sodno poravnavo“ (словенечки). Посетено на 2022-11-02.
 6. 6,0 6,1 „Nataša Pirc Musar in Programski svet RTV Slovenija nista dosegla dogovora“ (словенечки). Посетено на 2022-11-02.
 7. „Nataša Pirc Musar pričakuje 215.000 evrov za izgubo direktorskega mesta na RTV Slovenija“. Посетено на 2022-11-02.
 8. 8,0 8,1 8,2 „Predsedniška kandidatka Nataša Pirc Musar pod drobnogledom tožilstva“ (словенечки). Посетено на 2022-11-02.
 9. „Nataša Pirc Musar podala odstopno izjavo in zapušča Rdeči križ“ (словенечки). Посетено на 2022-11-02.
 10. 10,0 10,1 10,2 „Vsak dan prvi - 24ur.com“. Посетено на 2022-11-02.
 11. „Melania Trump toži medije, zastopa jo Nataša Pirc Musar“. Посетено на 2022-08-14.
 12. „Žaljiva obdolžitev: Trumpov tast proti Požarju - o piki, vprašaju in klicaju“. Посетено на 2022-08-14.
 13. itmelona. „Kdo smo“ (словенечки). Посетено на 2022-08-14.
 14. „Nataša Pirc Musar bo kandidirala za predsednico države“ (словенечки). Посетено на 2022-08-14.
 15. postaja, Spletna. „Nataša Pirc Musar napovedala kandidaturo [VIDEO] | Družina – vsak dan s teboj“ (словенечки). Посетено на 2022-08-14.
 16. „Pirc Musar kandidira za predsednico, med podporniki tudi Kučan in Türk“ (словенечки). 2022-06-23. Посетено на 2022-08-14.
 17. „Nataša Pirc Musar: Moj način vodenja bo zagotovo drugačen od Pahorjevega“ (словенечки). Посетено на 2022-10-05.
 18. „Kolegici, podpornici in predsedniški kandidatki, ki trenutno ne komunicirata več“ (словенечки). 2022-07-29. Посетено на 2022-08-14.
 19. „Z Marto Kos v zadnjih dneh ne komunicirava“ (словенечки). Посетено на 2022-08-14.
 20. „Zakaj sta Milan Kučan in Danilo Türk podprla kandidaturo Nataše Pirc Musar“ (словенечки). 2022-06-23. Посетено на 2022-08-14.
 21. „Nataša Pirc Musar na zapis Marte Kos: Provokacijam ne podležem“ (словенечки). 2022-07-11. Посетено на 2022-08-14.
 22. „Marta Kos: Ta izjava Nataše Pirc Musar je zaušnica celotni civilni družbi #video“ (словенечки). Посетено на 2022-08-14.
 23. „Nataša Pirc Musar o Klakočar Zupančičevi: Malce naivno je šla v to politično zgodbo #video“ (словенечки). Посетено на 2022-08-14.
 24. „https://twitter.com/bojanpozar/status/1552535657787977728“ (англиски). Посетено на 2022-08-14. Надворешна врска во |title= (help)
 25. „STA: Nataša Pirc Musar vznemirila medije“. Посетено на 2022-08-14.
 26. „Pirc Musarjeva na bojni nogi z mediji: očitajo ji, da laže“ (словенечки). Посетено на 2022-08-14.
 27. Uredništvo (2022-08-01). „Ob Požarju bosta Pirc Musarjevo tožila še Necenzurirano in Nova24TV“ (словенечки). Посетено на 2022-08-14.
 28. „Nataša Pirc Musar v sporu z mediji vztraja pri svojem. Se ji takšne poteze med kampanjo lahko maščujejo?“ (словенечки). 2022-08-01. Посетено на 2022-08-14.
 29. „Nataša Pirc Musar: »Je to novinarstvo? Odgovor je ne.«“. Посетено на 2022-08-14.
 30. „Kandidaturo za predsedniške volitve vložila še Logar in Pirc Musarjeva“ (словенечки). Посетено на 2022-09-21.
 31. „V drugi krog Logar in Pirc Musar. Slednji podpora Gibanja Svoboda“ (словенечки). Посетено на 2022-10-23.
 32. „Izidi glasovanja“ (словенечки). Посетено на 2022-10-24.