Натаорански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Натаорански јазик
Застапен воТајван
НародАмијци, Сакизајанци
Говорници5  (2000)
Јазично семејство
австронезиско
Дијалекти
сакизајански
Јазични кодови
ISO 639-3ais
{{{mapalt}}}
(лилаво) амиски, натаорански и сакизајански се на југот.

Натаоранскиот е еден од формозанските јазици кој го зборувале/ зборуваат Амијците и Сакизајанците. Тие се староседелски народи на Тајван. Сакизајанскиот дијалект е нешто поразличен од другиот и понекогаш се смета за засебен јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Натаорански јазик на Ethnologue (англиски)