Наталка Белоцерковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наталка Белоцерковец

Наталка Белоцерковец (украински: Ната́лка Генна́діївна Білоцеркі́вець; (8 ноември 1954, Кујанивка) — украинска поетеса и преведувачка.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Таа е родена во село во близина на Суми и студирала на Националниот универзитет Тарас Шевченко во Киев. Таа е во брак со критичарот Микола Рјабчук, со кого живее во Киев. Таа е уредник на списанието „Украинска култура “.[2]

Нејзината прва збирка песни, Балада за непобедливите, била објавена во 1976 година додека студирала. Таа е авторка на колекцијата Подземен оган во 1984 година и ноември 1989 година [1] Нејзините колекции Allergy и Central Hotel биле прогласени за книги на месецот во 2000 и 2004 години.[2]

Вирлана Ткач и Ванда Фипс почнале да го преведуваат делото на Наталка Белочерковец во 1991 година, кога Yara Arts Group објавила двојазична верзија на нејзината песна Мај за настанот „Пет години подоцна“, комеморација на јадрената несреќа во Чернобил, претставена во Украинскиот институт на Америка во Њујорк. Следната зима, Ткач ја користела Белоцерковец мај како главен текст во драмата Експлозии, претставена во Њујорк. Ткач и Фипс биле наградени за превод на поезија. Списанието Агни исто така објавило песна во 1991 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Miller, Jane Eldridge (2001). Who's who in Contemporary Women's Writing. стр. 37–38. ISBN 0415159806.
  2. 2,0 2,1 „Natalka Bilotserkivets“. 2010 International poetry festival Meridian Czernowitz.
  3. „May by Natalka Bilotserkivets“.