Насмевка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Насмевката е мимика која е создадена со стегање на мускулите кои се наоѓаат блиску до двете страни на устата и оние кои се наоѓаат над неа.[1]

Насмевката како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

  • „Во насмевката“ (U osmehu) - песна на српскиот поет Васко Попа од 1951 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Freitas-Magalhães, A.; Castro, E. (2009). „The Neuropsychophysogical Construction of the Human Smile“. Freitas-Magalhães, A.. Emotional Expression: The Brain and The Face. Porto: University Fernando Pessoa Press. стр. 1–18. ISBN 978-989-643-034-4. 
  2. Vasko Popa, Pesme. Beograd: Bigz, 1978, стр. 25.