Насер Мустафа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Насер Мустафа (Скопје, 1962) - македонски етно-музичар кој свири на тарабука.

Животопис[уреди | уреди извор]

Хустреф Саид е роден во 1962 година, во Скопје. Во родниот град завршил средно трговско училиште. Потекнува од музичко семејство и уште од младоста бил вклучен во чалгиската музика, а научил да свири на тарабука од најблиските роднини. Во 1990 година станал член на Чалгискиот оркестар на Радио Скопје.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bajsa Arifovska, Macedonian Čalgija. Izvor Music IZM106, 2013.