Населени места во Маршалските Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на населени места во Маршалските Острови. Населените места се воглавно мали и тешко е да се одреди кои се урбани села, а кои мали гратчиња. Поголемиот дел од урбаните региони се на атолот Маџуро, а дел на Ебеје. Вкупното население на Маршалските Острови е околу 60,000[1]; а населението на повеќето од урбаните центри е под 10,000.

Населби[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]