Населба Исток

Од Википедија — слободната енциклопедија
Населба Исток
Населба Исток во рамките на Македонија
Населба Исток
Местоположба на Населба Исток во Македонија
Населба Исток на карта
Регион Југозападна Македонија
Општина Охрид
Население 117[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Шифра на КО
Надм. вис. 740 м
Населба Исток на општинската карта
Податотека:Рача во Општина Охрид.svg

Атарот на Населба Исток во рамките на општината


Населба Исток — туристичка населба во Општина Охрид, која денес претставува приградска населба на градот Охрид.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓа источно од Охридското Езеро, во дел од градот Охрид. Населбата припаѓа под Општина Охрид, брои 117 жители сите од македонска националност по вероисповед православни христијани, сместени во околу 30 домаќинства и околу 80 станови претежно градби од понов период.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, населбата има 117 жители, сите Македонци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.

Поврзано[уреди | уреди извор]