Прејди на содржината

Насадени камења

Координати: 43°13′35″N 27°42′24″E / 43.22639° СГШ; 27.70667° ИГД / 43.22639; 27.70667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Насадени камења
Побити камъни
Камена пустина, Скаменета шума
„Побитите камења“
МестоВарненска Област, Бугарија
Најблизок градАксаково
Координати43°13′35″N 27°42′24″E / 43.22639° СГШ; 27.70667° ИГД / 43.22639; 27.70667
Површина13 км2
Воспоставен(а)1937

Насадени камења (бугарски: Побити камъни) (до 29 јуни 1942 година Дикилиташ) - камени формации во Варненската Област во Бугарија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Насадените камења се наоѓаат на 18 km од Варна, од двете страни на патот ВарнаСофија околу селата Сленчево, Баново и Страшимирово и градот Девња. Распределени се во големи и мали групи на површина од 7 км2.

Опис[уреди | уреди извор]

Претставуваат камени столбови со различна височина – од 5 до 7 m, дебелина – од 0,3 до 3 m. Изгледаат како насадени во песокот и оттаму им доаѓа името. Столбовите се без цврсти основи, шупливи и пополнети со песок. Некои од нив се наоѓаат на катови со вкупна висина од 5 m.

Потекло[уреди | уреди извор]

За нивното потекло има многу хипотези, кои може да се поделат главно во две групи – за нивно органско и за нивно неорганско потекло. Првaта е поврзана со коралните организми. Според втората нивното потекло се објаснува со атмосферското влијание на карпите, односно нивната ерозија, или образувањето на песочно-варовни наслаги. За да бидат заштитени, во 1937 година се прогласени за природна знаменитост. Месноста во која се наоѓаат Насадените камења, е единствена природно формирана пустина во Источна Европа и една од двете природно формирани пустини во Европа. Втората е пустината „Табернас“ во Шпанија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Побити камъни на Ризницата ?
  • Побити камъни – профил в Изпълнителна агенция по околна среда“. Посетено на 2014-07-28.
  • Побити камъни – Любомир Димитров Архивирано на 17 мај 2007 г.
  • Побити камъни – Снимки и информация Архивирано на 8 септември 2015 г.
  • По време на Кримската война полк. Хамилтън преоткрива за света Побитите камъни, в „Морски вестник“
  • Виктор Тепляков открива за света Побитите камъни, в „Морски вестник“