Наоши

Од Википедија — слободната енциклопедија

Наоши - официјална свечена јапонска облека од ерата Хејан. Таа била многу скапоцена и имала долг шлеп на задната страна. Таа била долга до стапалата, затворена до грлото и со долги ракави. Се носела само во најсвечените прилики - приемите кај царот, на државните празници итн. Неа ја носеле само највисоките јапонски благородници.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Džigokuhen“, во: Riunosuke Akutagava, Rašomon. Beograd: Plavi krug; Zemun: Neven, 2003, стр. 38.